Kanarki - wygląd, hodowla, rasy

Kanarki od lat znajdują się w centrum zainteresowania kupujących, nic więc dziwnego, że powiedziano i napisano już wiele na ich temat. Warto jednak przybliżyć nieco wiedzę na temat tych pierwszych udomowionych ptaków śpiewających.

Kanarek

Gdybyśmy chcieli odwiedzić protoplastów kanarków, musielibyśmy wybrać się na Maderę, Azory oraz na Wyspy Kanaryjskie. Co ciekawe, ptaki te pojawiły się w Europie stosunkowo niedawno, bo w XV wieku. Szybko zyskały sobie jednak popularność na naszym kontynencie i nie minęło wiele czasu, a pojawiły się na liście ulubionych zwierząt domowych. Kanarki szybko zaczęły też pomagać… górnikom. Okazało się, że są wrażliwe na gazy trujące, ich śmierć była więc dla ludzi swego rodzaju systemem wczesnego ostrzegania o konieczności ewakuacji.

Jak wygląda kanarek?

Gdy mamy do czynienia z osobnikami żyjącymi na wolności, samca kanarka można zazwyczaj rozpoznać po oliwkowozielonych piórach. Samiczki są zwykle szarawe. Co innego, gdy kanarek zostanie udomowiony, w niewoli ptaki te zachwycają bowiem wyjątkowo szeroką paletą barw.

Obecnie możemy mówić o trzech grupach kanarków, mamy więc do czynienia z kanarkami barwnymi, kanarkami kształtnymi oraz z kanarkami śpiewającymi.

Kanarek domowy – zachowanie i tryb życia

Co do zasady, kanarki są łagodne i bardzo spokojne. Co więcej, zwykle nie mają zbyt dużych wymagań, a ich utrzymanie nie jest kosztowne. Właściciel powinien, w związku z tym, zatroszczyć się przede wszystkim o klatkę o odpowiedniej wielkości oraz o właściwy pokarm. Kanarki nie muszą mieć towarzystwa innych ptaków. Co więcej, umieszczenie w jednej klatce dwóch samców może prowadzić nawet do walk pomiędzy nimi. Można je przy tym łatwo i dość szybko oswoić mając jednak na uwadze to, że ptaki te nie znoszą najlepiej wielogodzinnej samotności. Choć ich zaletą jest piękny śpiew, warto pamiętać o tym, że jest on charakterystyczny jedynie dla samców.

Podstawowym pożywieniem kanarków jest gotowy pokarm, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby urozmaicać go podając ptakom zieleninę i soczyste owoce.

Kanarki – rozmnażanie

Właściciele kanarków mogą mieć problem z rozróżnieniem ich płci, samiec i samica wyglądają bowiem tak samo. Dla doświadczonych hodowców kluczowe znaczenie ma budowa kloaki, amatorowi powinno zaś wystarczyć to, że tylko samce śpiewają. W sklepach możemy kupić kanarki z już oznaczoną płcią, nawet w takim przypadku o błędy nie jest jednak wcale trudno.

jak określić płeć kanarka

O ile określenie płci kanarka nie jest proste, o tyle z rozmnażaniem tych ptaków nie powinno być problemu. Samica powinna jednak otrzymać od nas specjalny koszyk, który posłuży jej do budowy gniazda, a także materiał, którym będzie je mogła wyścielić. Obie płcie powinny być łączone tylko w czasie godów. Warto tu zachować pewną ostrożność, samice, które nie są jeszcze gotowe do zbliżenia, potrafią być bowiem bardzo agresywne.

Najpopularniejsze rasy kanarków

  • - Kanarek Border
  • - Bordery charakteryzują się krępą budową ciała i małymi, zaokrąglonymi główkami. Mierzą około 14 centymetrów.
  • - Kanarek Gloster
  • - Glostery są jednymi z najmniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Mają krótkie dzioby i kręte sylwetki, a czubek na ich głowie przypomina koronę.
  • - Garbus szkocki
  • - Tu warto podkreślić zgrabną i szczupłą sylwetkę. Garbusy szkockie są też dość długie.
  • - Kanarek Harceński
  • - Kanarki Harceńskie nie są zbyt kolorowe, a mimo to budzą ogromne zainteresowanie. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, słyną bowiem jako najlepsi śpiewacy.
  • - Yorkshire
  • - Yorkshire jest jednym z największych ras kanarków. Może mierzyć nawet 18 centymetrów.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria