Drogocenny ptak - Gołąbek Diamentowy

Gołąbek diamentowy to gatunek ptaka, który powszechnie występuje w całej Australii. Jego naturalnym środowiskiem są zakrzewione miejsca w okolicach rzek lub innych zbiorników wodnych. W gałęziach drzew i gęstych krzewach gołąbek diamentowy buduje swoje gniazdo. Pożywienie znajduje przede wszystkim na ziemi. Są to różnego rodzaju nasiona, młode pędy roślin oraz larwy owadów.

Gołąbek diamentowy - hodowla

Gołąbek diamentowy to ptak, który szybko przywiązuje się do swoich opiekunów oraz najbliższego otoczenia. Nie należy też do ptaków płochliwych. Dno jego klaski trzeba wysypać paskiem, bo ptaki lubią i często przesiadują właśnie na dnie swojej klatki. Klatka przeznaczona dla pary ptaków powinna mieć wymiary co najmniej 80x40x50 cm. W środku klatki trzeba umieścić dwie żerdzie o zróżnicowanej grubości, aby ptaki mogły swobodnie przelatywać od jednej żerdzi do drugiej. Gołąbki diamentowe nie lubią temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Poniżej tego poziomu samiczki już nie znoszą jajeczek. Ten gołąbek ozdobny to gatunek ptaka, który wystawiany jest w wielu konkursach. Skala punktowa w przypadku tych ptaków przedstawia się w następujący sposób:

  1. rysunek barw 40 punktów,
  2. podstawa 10 punktów,
  3. wielkość i budowa 10 punktów,
  4. upierzenie 20 punktów,
  5. kondycja 10 punktów,
  6. ogólne wrażenie 10 punktów.

 Łącznie do zdobycia jest 100 punktów.

Gołąbek diamentowy

gołąbek diamentowy umaszczenie

Gołąbek diamentowy ma kolor srebrzysto-szafirowy w swojej górnej części i na szyi. Dolna część piersi jest nieco jaśniejsza, niemal biały jest brzuch oraz pióra pokrywowe podogonowe. Boki ptaka są szafirowe, a grzbiet i kuper brunatno-szare, gdzieniegdzie nakrapiane białymi kropeczkami. Lotki długie na zewnątrz są ciemno-szare, a ich wnętrze jest brunatno-szare. Sterówki mają kolor szary, tylko te boczne są od połowy białe. Gołąbek diamentowy wokoło oczu ma także obwódkę  w kolorze oranżowo-czerownym. Samiec ma również obwódkę nieco szerszą niż samica. W czasie godów niekiedy przybiera ona jeszcze bardziej intensywną barwę, która wpada nawet w czerwień. Dziób jest cienki i dość długi, kolor szaro-różowego. Nogi są krótkie, ale mocne. Niekiedy mają szary nalot.

Gołąbek diamentowy - samica

Samica w zasadzie jest podobna do samca, ale jej ubarwienie jest nieco bledsze. Gołąbek diamentowy w odmianie srebrzystej posiada ubarwienie rozjaśnione, które przechodzi do kolor błękitno-srebrzystego. Długość ciała razem z ogonem wynosi około 19 cm.

Pokarm i wyżywienie

Gołąbki diamentowe żywią się przede wszystkim nasionami prosa, maku, kanaru, murzynka, konopi, lnu, różnego rodzaju traw i mieszanką przeznaczoną dla kanarków. Dodatkowo można stosować również kaszę manną, kuskus czy sproszkowane mleko. Gołąbki diamentowe bardzo chętnie jedzą tartą marchewkę, a z tzw, zielonek lubią drobno posiekane liście szpinaku, rdest ptasi, pietruszkę oraz rzeżuchę. W czasie lęgu czy wychowywania młodych dodatkowo warto im podawać cenną w składniki odżywcze karmę jajeczną miękką. To bardzo ważne dla rozwoju młodych ptaków.

 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria