Najpiękniejsze rasy papug hodowlanych

Papugi cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród hodowców, są bowiem ptakami nie tylko niesamowitymi, ale i pięknymi. Niemal każda jest w stanie opanować naśladowanie ludzkiej mowy, najpiękniejsze potrafią zaś zachwycić wachlarzem barw na piórach i imponującą rozpiętością skrzydeł. Niestety, opieka nad papugami wymaga sporego zaangażowania, a ptakom należy zapewnić zarówno odpowiednią przestrzeń, jak i właściwą temperaturę, wiele z nich naturalnie bowiem jest przyzwyczajonych do gorącego klimatu strefy podzwrotnikowej. Hodowca musi mieć też na uwadze to, że mówiąc o papugach ma na myśli ptaki słynące ze swojej długowieczności. Poniżej przedstawiamy naszą własną listę papug, którymi warto się zainteresować.

Papuga Falista

papuga falista

Długość życia

Dla papug falistych naturalnym środowiskiem życia jest południowa Australia, mamy przy tym do czynienia z niewielkimi ptakami, które osiągają maksymalnie 18 centymetrów wzrostu i żyją około 13 lat. Jeśli decydujemy się na ich hodowlę pamiętajmy, że powinny mieć one partnera, a nawet większą grupę kolegów.

Wygląd i ubarwienie

Nie ma jednej tylko odmiany papużki falistej, a w związku z tym i jej ubarwienie potrafi być zróżnicowane. W naturze charakterystyczna jest dla nich przede wszystkim zieleń, choć w hodowli typowe jest ubarwienie niebieskie, a nawet niemal czysta biel. Dla papug tych charakterystyczne są też czarne pręgi, które rozciągają się począwszy od czoła aż po głowę, a także obecne na obu policzkach czarne plamy.

Usposobienie

Opiekun papużek falistych nie powinien mieć problemów z ich oswojeniem, choć musi liczyć się, że są to ptaki bardzo aktywne, szczególnie lubiące rośliny o wyglądzie zbliżonym do krzewów. Papużki faliste są aktywne w dzień, często ćwierkają, a w dużym stadzie potrafią być dość hałaśliwe. Bez trudu naśladują zarówno dźwięki otoczenia, jak i człowieka

Papuga Barabanda

papuga barabanda

Dla księżniczki tarczowej naturalnym terenem występowania są lasy topowe dla południowo-wschodniej Australii. Jest ptakiem stadnym, co sprawia, że powinna być hodowana z przynajmniej jeszcze jednym osobnikiem swojego gatunku. Może żyć nawet dwadzieścia lat.

Wygląd i ubarwienie

Papuga barabanda może osiągać nawet 40 centymetrów długości. Samiczki są zazwyczaj zielone, choć ich głowa ma niebieskie upierzenie. Samiec jest zdecydowanie bardziej kolorowy, choć zwykle jest mniejszy i bardziej smukły od swojej partnerki.

Usposobienie

Choć księżniczki tarczowe żyją w stadach, są ptakami spokojnymi i łagodnymi. Potrafią być płochliwe, choć reagują w ten sposób przede wszystkim na obcych. Nie są przesadnie hałaśliwe, nie trzeba też obawiać się, że będę niszczyły te elementy znajdujące się w pomieszczeniu, które są wykonane z drewna. Można je też trzymać razem z ptakami z innych gatunków.

Papuga Lorysa górska, tęczowa

papuga Lorysa górska

Jej naturalnym środowiskiem jest Nowa Gwinea, wyspy Indonezji oraz wschodnia Australia, a ona sama jest wielobarwnym, ale niewielkim ptakiem znanym ze swojego życzliwego nastawienia do ludzi. Jako papuga towarzyska powinna być hodowana w otoczeniu przynajmniej kilku osobników, choć bywa, że pojedyncza papuga uzna towarzystwo człowieka za ciekawsze od tego, jakie mogą jej zapewnić przedstawiciele jej własnego gatunku. Może żyć nawet 20 lat.

Wygląd i ubarwienie

Jej skrzydła, grzbiet i ogon są zwykle utrzymane w kolorze intensywnej zieleni, choć podgardle bywa czerwono-niebieskie. Papuga ta dorasta do 28 centymetrów.

Usposobienie

Jest pojętną uczennicą, która błyskawicznie uczy się naśladować dźwięki otoczenia. Jeśli jest wychowywana w samotności należy jej jednak poświęcić szczególnie dużo uwagi.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria