Najpiękniejsze rasy papug hodowlanych - część II

Kolejne rasy najpiękniejszych wielobarwnych ptaków hodowlanych. Poznaj nasze typy Papug.

Papuga nierozłączka

Jej nazwa znakomicie odzwierciedla wyjątkowo silną więź, jaka nawiązuje się pomiędzy samicą i jej partnerem, związki tych papug zawsze są przy tym monogamiczne. Papugi tej rasy pochodzą z południowej i wschodniej Afryki i w Polsce są uważane za jeden z najpopularniejszych gatunków hodowlanych. Zachwycają zresztą nie tylko ubarwieniem, ale i zachowaniem nie bez przyczyny utożsamiane z ptakami uświadamiającymi nam, na czym polega potęga miłości.

Wygląd i ubarwienie

Papugi nierozłączki nie są zbyt duże, a ich wielkość waha się od 13 do 17 centymetrów. W hodowli mamy do czynienia z ich wieloma barwnymi odmianami, choć dla wszystkich charakterystyczne jest to, że w upierzeniu dominują kolory żółty i zielony. Szczególnie ciekawa wydaje się w tym kontekście papużka czarnogłowa, tu bowiem mamy do czynienia z aż trzema kolorami dominującymi.

Usposobienie

Papugi nierozłączki są towarzyskie i cenią sobie uroki życia stadnego, oczekują jednak od hodowcy stałej obecności swojego partnera. Nawet jego krótka nieobecność wywołuje u tych ptaków duży niepokój. Samcy mają tendencję do zachowań terytorialnych. Nierozłączki to także amatorzy kąpieli. Wypuszczone poza klatkę zwykle poszukują punktu obserwacyjnego wybierając w tym celu najwyższy punkt dostępny w pomieszczeniu.

Papuga Rozella

papugi Rozelle

Rozella jest papugą średniej wielkości, która naturalnie jest spotykana w Tasmanii i Australii. Zimą tworzy niewielkie stada, na które składa się po kilku osobników, wiosną jednak preferuje życie jedynie ze swoim partnerem.

Wygląd i ubarwienie

Rozella białolica zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że na jej policzkach widoczne są białe plamy, choć reszta jej ciała bywa ubarwiona w dość zróżnicowany sposób. Bez względu na odmianę na głowie mamy do czynienia z przewagą koloru czerwonego, na papuzim brzuchu zaś dominuje żółć. Papuga może osiągać nawet 34 centymetry długości. Rozella królewska z kolei zwraca na siebie uwagę ze wzdlędu na intensywne ubarwienie z dominacją kolorów czerwonego i niebieskiego. Oba gatunki mogą żyć 25 lat.

Usposobienie

Rozelle stanowią spore wyzwanie, poleca się więc je przede wszystkim doświadczonym miłośnikom papug. Ich charakter jest dość trudny, a do tego mówimy o ptakach odznaczających się sporą aktywnością. Konieczne jest zresztą umożliwienie im spożytkowania rozpierającej je energii, w innym wypadku bowiem staną się nie tylko męczące, ale i dość niszczycielskie. Rozelle można oswoić, proces ten jest jednak dość długi.

papuga ara

Papuga Ara

Ary to ptaki z rodziny papugowanych zwracające na siebie uwagę już choćby ze względu na imponującą wielkość. Pierwotnie występowały w Ameryce Środkowej i Południowej, w tym zwłaszcza w Boliwii, Brazylii i Meksyku. Są długowieczne i mogą żyć nawet osiemdziesiąt lat, co powinno być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ich posiadaniu.

Wygląd i ubarwienie

Dla ar charakterystyczny jest przede wszystkim masywny i mocny dziób. Uwagę zwraca też długość ich ciała osiągająca nawet 95 centymetrów. Kolejne gatunki różnią się między sobą przede wszystkim z uwagi na swoje ubarwienie, u ary zwyczajnej dominuje więc kolor żółty, a ara zielonoskrzydła zwraca na siebie uwagę ze względu na czerwoną szyję, brzuch i głowę oraz biały dziób.

Usposobienie

Ary są głośne i skrzekliwe, a do tego często i chętnie naśladują ludzką mowę. W hodowli najpopularniejsza jest ara żółtoskrzydła – towarzyska i bardzo rodzinna. Niestety, tęsknotę wyraża krzykiem i skrzekami, któee mogą trwać wiele godzin. Jest też hałaśliwa, gdy się stresuje. Ma trudny charakter i potrafi obrażać się nawet na kilka dni.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria