Halo, halo! Tu ptasie radio. Śpiew ptaków - kompendium.

Śpiew ptaków i ptasie dźwięki

Wspaniałym doświadczeniem każdego miłośnika przyrody jest słuchanie śpiewu ptaków. Jest ono jeszcze bardziej interesujące, kiedy jesteśmy w stanie nazwać poszczególne ptaki, rozpoznając je wyłącznie po śpiewie. Otaczająca nas natura nabiera nową, bardziej zróżnicowaną formę, jest ciekawsza.
 

Dlaczego ptaki śpiewają?


Dźwięki ptasie zawsze coś oznaczają. Interpretacją ptasiego śpiewu zajmują się naukowcy i ornitolodzy. Jednak dokładna interpretacja ptasiej muzyki jest nie możliwa, ale naukowcy odkodowali znaczenie niektórych ptasich dźwięków. Niektóre z nich są bardziej wyraziste inne zaś różnorodne. Mogą one oznaczać między innymi:

- zaznaczenie swojego terytorium;

- uwodzenie i zdobywanie samic ze swojego gatunku;

- ostrzeganie rodziny przed zagrożeniem;

- podtrzymanie kontaktu ze stadem lub innymi ptakami ze swojego gatunku;

Ptaki tak samo, jak ludzie używają różnej tonacji dźwięków w celu komunikowania się. Może to być piękny śpiew, jak i bardzo nieprzyjemne dla ludzkiego ucha dźwięki. Śpiew ptaków może być wieloraki np. powtarzający się bezustannie jedna fraza lub zróżnicowane dźwięki. Niektóre ptaki np.: zięba, potrzeszcz, piecuszek i inne śpiewają 2-3-sekundowe melodie, które w kółko się powtarzają. Natomiast skowronek, szpak, rokitniczka czy trzcinniczek śpiewają pieśni, które trwają kilka minut, podczas których wprowadzają dodatkowe wariacje. Różnice w długości melodii są zależne od funkcji, jakie mają zostać spełnione. Inna będzie pieśń świadcząca o obronie terytorium, a inna podczas zalotów do samicy.

Śpiew ptaka, który ma na celu obronę terytoriom, jest krótki, gdyż samiec musi nasłuchiwać inne ptaki. Sąsiadujące samce muszą rozpoznać jego śpiew, aby nie pomylić go z innym ptakiem, którego należałoby zaatakować. Podczas śpiewu samiec porusza się po swoim obszarze, dając do zrozumienia innym pakom, że nie mogą się tu osiedlić.

ptaki śpiewające

Śpiew, który jest częścią zalotną do samicy, jest długi. Ptak nie musi przerywać i nasłuchiwać. Melodia również nie musi być prosta. Im więcej wprowadzonych wariacji, tym większe szanse na przyciągnięcie samicy.


Ptaki śpiewające - głosy


Ptaki zamiast krtani i strun głosowych mają syrinx- podobny do balona- umieszczony na dole tchawicy. Co ciekawe ptak może śpiewać na dwa głosy jednocześnie. W ten sposób tworzy duet sam ze sobą. Jest to możliwe dzięki dwóm cienkim błonom, które są połączone z dolną krtaniom. Analiza dźwięku ujawniła, że głos ptaków może osiągnąć aż 110 decybeli - co jest porównywalne do dźwięku głośnego klaksonu samochodowego.


Ptaki śpiewające rano


Ptaki uwielbiają śpiewać w godzinach porannych. Dzieje się tak dlatego, że o tej porze jest najlepsza wilgotność powietrza, odpowiednia temperatura oraz słaby wiatr. Są to optymalne warunki do śpiewu. Ponadto o wczesnej porze nie pojawiają się owady, które stanowią główną dietę w okresie rozrodczym. Ptaki mogą się skupić wyłącznie na śpiewaniu i informują rywali, że o świcie terytorium jest wciąż zajęte.


Ptaki śpiewające wiosną


Wiosną wiele gatunków ptaków śpiewa jednocześnie. Poszczególne samce unikają śpiewu, gdy śpiewają chóralnie inne osobniki z ich gatunku. Czekają na pauzę, aby móc zanucić swoją melodię. Czasami można usłyszeć jak zięby, cierniówki i inne ptaki śpiewają jednocześnie krótkie piosenki. Samce nie śpiewają w momencie, kiedy samiec z innego gatunku zaczął śpiewać długą, głośną melodię. Takie zjawisko można zaobserwować, kiedy do chóru dołącza strzyżyk. Jego śpiew zagłusza inne ptaki. Jeśli jego śpiew usłyszy zięba, również zacznie śpiewać, przemycając swoje frazy w przerwach śpiewu strzyżyka.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria