Ptasi punkt widzenia, czyli jak właściwie widzą ptaki?

Niektóre gatunki ptaków posiadają opsyny, które charakteryzują się wysokim czynnikiem wrażliwości na niektóre kolory: czerwony, niebieski, zielony oraz ultrafiolet. Dzięki temu widzą wyjątkowo dobrze. Jednakże pomimo takiego zamożnego ekwipunku, ptaki pod koniec dnia stają się daltonistami.

Jak ptaki widzą kolory?

Stworzenia te do rozróżniania kolorów potrzebują od pięciu do dwudziestu razy więcej światła niż ludzie. Wewnątrz gniazda panuje ciemność, więc dlatego duże znacznie ma tutaj kolor jaj i piskląt, które wystawiają dzioby, gdy są głodne. Dr Anders Odeen z Uppsala Universitet przeprowadził badania, które dowiodły że ptaki widzą cienie, które nie są dostrzegalne dla ludzkiego oka. Co więcej, nawet w pełnym świetle człowiek w porównaniu do ptaka to daltonista. Jego przypuszczenia potwierdziły się aż w 39% przypadków! Swojej teorii dowiódł przy użyciu modułu matematycznego łącząc go z informacjami dotyczącymi rozbieżności we wrażliwości czopków. Od dawna też popularne jest powiedzenie "mieć sokoli wzrok", które to zdecydowanie potwierdza tą teorię. Niejeden z nas chciałby mieć tak doskonałą ostrość widzenia.

jak widzą ptaki

Jednakże w jakim celu ptaki potrafią widzieć w ultrafiolecie? Dla niektórych z nich to narzędzie do odnajdywania drogi, dla innych niezbędne do zdobywania pokarmu, szczególnie dla gatunków zamieszkujących północne rejony. Myszołowy włochate, pustułki i srokosze polują na norniki. Gryzonie te moczem i kalem oznaczają swoje terytoria. Ich odchody absorbują ultrafiolet, który z kolei jest dostrzegalny dla ptaków patrolujących z góry. Jest to istna mapa, która ułatwia szybującym osobnikom śledzenie swoich potencjalnych ofiar. Są w stanie w bardzo szybkim czasie przeskanować teren. Metoda ta cieszy się powodzeniem zwłaszcza w okresie wczesnej wiosny, kiedy trawy są jeszcze stosunkowo niskie. Tereny Skandynawii są obfite w ssaki, które są pokarmem dla drapieżników. Jednak co cztery lata populacja ta ulega zmniejszeniu. Ptaki niekiedy pokonują setki kilometrów, aby znaleźć pożywienie. Najczęściej lokalizują swoje gniazda sugerując się rozmieszczeniem dróg wytyczonych przez gryzonie.

Jak widzą kolory?

Wszystkie dzienne gatunki ptaków to prawdopodobnie populacja wrażliwa na ultrafiolet. Pióra tych niezwykłych stworzeń silnie odbijają promienie UV. Już za czasów rozpowszechnienia teorii Darwina sądzono, że barwy ptaków mają ogromne znaczenie przy doborze ptasich partnerów. Ich aparycja była również postrzegana w ludzkich kategoriach. Jednak obecnie naukowcy są zdania, że o urodzie ptaka świadczą pióra, a konkretnie to w jaki sposób odbijają ultrafiolet. Takie zjawisko można zaobserwować u szpaka, muchołówki żałobnej, podróżniczki oraz sikory modrej. Zjawisko to podlega badaniom od niedawna. Możliwe jest więc, że ta krótka lista ulegnie w niedalekiej przyszłości znacznemu rozszerzeniu.

 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria