Dobra kondycja, zdrowie oraz energia są w dużej mierze uzależnione od odpowiedniego sposobu żywienia. Pokarm jest dopasowany do preferencji oraz do potrzeb konkretnych zwierząt, które mają ogromne znaczenie zarówno jeśli chodzi o gady, czworonogi, ptaki czy też rybki. Ptaki mają jasno określone żywieniowe wymagania, którym musimy sprostać, aby zachowały piękne upierzenie, zdrowie oraz aby miały wiele energii do śpiewu i do zabawy. Jaki wybrać pokarm dla ptaków?
Pokarm dla ptaków
Wybór pokarmu dla ptaków, zależy od tego z jakimi ptakami ma się do czynienia. Zdecydowanie inne potrzeby mają papużki czy też kanarki, a zdecydowanie jeszcze inne ptaki egzotyczne. Poszczególne dodatki żywieniowe oraz karmy dla ptaków są opisane w sposób bardzo dobry przez producentów. Warto sięgnąć po produkty przeznaczone konkretnie od tychże ptaków. Szczególnie wydajny i wygodny może okazać się pokarm w specjalnych kolbach.
Najpopularniejsze kolby dla ptaków
Pokarm dla ptaków - krzyżowka
Karma dla ptaków ma różne formy. Propozycje, które są najczęściej spotykane to:
- - Mieszanki dla ptaków - zawierają one mieszaninę roślin i zbóż. Często są one kompozycją adekwatną do diety naturalnej ptaków. W sklepach znajdziemy mieszkanki dla kanarków, papug o różnej wielkości. Poszczególne warianty różnią się oczywiście składem. Mają inne zapotrzebowanie na kalorie i tłuszcze na przykład papugi, a całkiem inne kanarki. Najlepszym z rozwiązań jest zakup mieszkanki, która jest dedykowana ptakom konkretnym. Znajdziemy na przykład pokarm dla papug średnich, dla papug małych, dla papug dużych czy też dla kanarków.
- - Kolby zbożowe - są to mieszanki zbóż. Są w kształcie kolby. Umieszcza się je wewnątrz klatki. Ta forma pokarmu wymaga od ptaków troszkę wysiłku podczas jedzenia. Jest to także bardzo dobrze urozmaicona diety.
Jak zrobić pokarm dla ptaków?
Ptakom warto i można podawać również:
- - owoce i warzywa - mogą być traktowane jako pewnego rodzaju przysmak oraz urozmaicenie ptasiej diety
- - zieleninę - jest to cenne uzupełnienie sypkiego pokarmy. Można podawać na przykład liście krwawnika, nać marchewki, liście mniszka, sałatę lodową.
- - kiełki - warto kiełkować nasiona samodzielnie, którymi ptaki się żywią. Kiełki są bardzo wartościowe. Stanowią one bombę witaminową i dostarczają odżywcze składniki
Jak karmić papugi?
Wiele osób, nawet przed zakupem swojego pierwszego ptaka, zastanawia się, jak często karmić należy ptaki, jak im podawać pokarm oraz jak go przechowywać.
Karmienie ptaków jest ściśle uzależnione od ich bytowych warunków. Kanarek w klatce niewielkiej nie ma wiele ruchu i nie ma szans, aby spalił nadmiernej ilości kalorii. Papuga w wolierze będzie mogła poruszać się więcej, a więc jej zapotrzebowanie na kalorie jest dużo większe.
Częstotliwość karmienia jest uzależnione od ich bytowych warunków. Gdy nie mamy czasu, aby co chwilę zaglądać do klatki i uzupełniać jedzenie, to warto zastosować metodę żywieniową. Wówczas mieszanka i woda jest dostępna cały czas, a pozostałe produkty podaje się dwa czy też raz dziennie.
Jak przechowywać pokarm dla ptaków?
Odpowiednie przechowywanie żywności dla wszystkich zwierząt przedłuża ich przydatność do spożycia. Mieszanki ziaren suche są łatwe w dozowaniu oraz przechowywaniu. Można chować je spiżarni, szafce kuchennej czy też w specjalnych do tego celu pojemnikach.
Komentarze (0)