Ara - najpopularniejsza papuga - kompendium wiedzy

Ara to jedna z największych rozmiarowo papug, a jej całkowita długość ciała sięga czasem nawet 90 centymetrów. To relatywnie popularny ptak, a szczególna uwagę zwraca jego efektowne upierzenie, mieniące się wieloma kolorami.

Papuga Ara - kolory

Głowa ary zazwyczaj ma zielony kolor. W przypadku karku, skrzydeł i widocznej części ogona, dominuje natomiast barwa turkusowo-niebieska. Wewnętrzna strona ogona, a także brzuszek to miejsce, które zazwyczaj pełne są żółtych piór. Wśród ar dominuje także biały płat, który znajduje się na ich twarzach, gdzie są także czarne piórka. Gdy ptaki są w stresującej sytuacji lub też odczuwają podniecenie, to pióra są nastroszone. Potężny dziób to zazwyczaj czarna barwa, oczy to kolor jasno-żółty, a nogi odcienie szarości. Ary mogą żyć nawet 80 lat, dlatego tak wielu ludzi się do nich przywiązuje.

Papuga Ara - występowanie

Najczęściej papugę tę można znaleźć w tropikalnych lasach Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Wśród państw, gdzie najczęściej występuje ara, wymienia się Kolumbię, Panamę, Boliwię, Brazylię czy Argetnynę.

Papuga Ara - charakterystyka

Ary często charakteryzowane są poprzez krzyk. To właśnie te bardzo unikalne i nietypowe dźwięki pozwalają ptakom utrzymać komunikację między poszczególnymi przedstawicielami gatunku.

To ptaki, które wyróżniają się ostrożnością i długo trzeba walczyć o to, by zyskać ich zaufanie. Jeśli są hodowane, to powinny mieć stały dostęp do świeżych liści i gałęzi. Nie można zapomnieć także o dopasowanych zabawkach, aby uchronić ary przed nudą czy spowodowanego tym stresu.

papuga Ara

DYMORFIZM PŁCIOWY:

Ustalenie płci tych ptaków jest bardzo trudny. Możliwe jest to w zasadzie tylko dzięki szczegółowym badaniom DNA.

Papuga Ara - pokarm

Czym żywią się papugi Ara? W ich jadłospisie dominują przede wszystkim różnorakie owoce (w tym także te, które znajdujemy na palmach), kwiaty, nasiona, czy też warzywa. Ptaki te nie rezygnują także z zapełniania żołądka owadami i ich larwami.

W przypadku papug hodowlanych, jedzenie powinno dodatkowo zawierać składniki mineralne oraz witaminy, szczególnie te z grupy B i D. Niekoniecznie musi to być tylko mieszanka nasion, bo równie dobrze można wykorzystać jajka, biszkopty czy nawet takie rarytasy jak suszone krewetki.

Papuga Ara -rozmnażanie

Jako że zakres występowania tych papug jest bardzo szeroki, to i okres lęgowy poszczególnych podgatunków się różni, jeśli chodzi o porę roku. Jeśli chodzi o samice, to składają one 2-4 jaja, a potem wysiadują przez 27 dni. Młode Ary rodzą się niewidome i są pokryte jedynie drobnym puchem. Gdy minie około 90 dni, to opuszczają gniazdo. Do czasu pełnego usamodzielnienia o małe papugi dbają jednak rodzice, zapewniając im regularnie pożywienie. Gatunek ten płciową dojrzałość i możliwość rozmnażania się osiąga w wieku 4 lat.
 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria