Wiele osób, którzy są klientami sklepów zoologicznych, marzy o tym, aby mieć papugę, która mówi.
Mówiąca papuga Falista, Nimfa
Mowy można nauczyć teoretycznie nawet niedrogą i pospolitą papugę, taką, jak nimfa, czy papużkę falistą. Oczywiście to, czy się nauczy, należy do indywidualnych predyspozycji ptaka. Różnice widoczne są w przypadku każdej płci. Samce o wiele szybciej przyswajają wiedzę i uczą się mówić, jednak samice robią to o wiele dokładniej i wyraźniej. Niestety z niektórych przypadkach nauka mówienia ptaka jest niemożliwa.
Mówiąca papuga
Za ,,gadające'' ptaki uchodzą powszechnie papugi. Prawdziwymi mistrzyniami w tej dziedzinie są afrykańskie, szare papugi żako. W Polsce dostępne są dwa z trzech znanych gatunków ,,gadających'' papug. Bardziej popularne i o wiele większe to żako kongijskie, natomiast drugie to żako liberyjskie. Kiedy są trzymane pojedynczo, wówczas bardzo szybko przywiązują się do swojego właściciela. Oczywiście nie musi być to osoba, która ją kupiła. Papuga sama wybiera sobie właściciela spośród domowników. Zazwyczaj wtedy papuga zaczyna naśladować mowę swojego opiekuna.
Mówiąca papuga ludzkim głosem
Mądra i zdolna papuga może zapamiętać nawet kilkaset zdań i pojedynczych słów. Czasem umie ona również dostosować słowa do sytuacji, dzięki czemu opiekun ma wrażenie, że papuga naprawdę rozumie mowę ludzką. Papugi często krzyczą ,,dzień dobry'', kiedy opiekun wchodzi do domu. Trzeba wykazać się ogromną uwagą, ponieważ ptaki niezwykle szybko wychwytują niecenzuralne słowa, co może doprowadzić do kompromitacji przed przyjaciółmi.
Papuga żako charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dlatego wystarczy jej klatka o rozmiarach około 80/60/100 cm. Każdy ptak musi być oczywiście często wypuszczany z klatki. Każdemu zwierzęciu należy zapewnić drążek do siedzenia, dobrej jakości pokarm oraz wodę. Papugi niezwykle chętnie jedzą ziarna, biszkopty i owoce.
Mówiące papuga - gatunki
Ludzką mowę doskonale naśladują amazonki. Papugi zamieszkujące Amerykę południową są bardziej kolorowe niż żako. Są też o wiele głośniejsze, jednak ich wymagania są niezwykle podobne. Najpopularniejszy gatunek zwie się ,,wrzaskunem''. Świetnie ludzką mowę przyswajają też kakadu. Ten gatunek jest jednak wymagający i delikatny, dlatego zalecany jest osobom, które mają doświadczenie z ptakami. Nie nadają się do mieszkania w domu jednorodzinnym. Wyjątkiem są kakadu o barwie różowej. Jednymi z najlepszych mówców są ary. Niestety papugi te wymagają dużych klatek, które ciężko byłoby ustawić w mieszkaniu. Ich mocne dzioby są zdolne do wyrządzenia ogromnych zniszczeń. Każda oswojona ara jest świetnym kompanem, jednak proces jej oswajania i układania wymaga ogromnej cierpliwości, czasu oraz umiejętności.
Papuga to nie jest pupil dla osoby, która niezbyt często bywa w domu. Zwierzęta te wymagają wręcz stałego kontaktu z opiekunem, ponieważ mogą czuć się samotne. Mogą one popaść w depresję i wyrywać sobie pióra, co jest nieprzyjemnym widokiem. Zakup papugi jest inwestycją często na całe życie. Dobrze pielęgnowana papuga może żyć nawet 70 lat!
Oczywiście papugi to nie jedyne zwierzęta, które potrafią naśladować ludzką mowę. Jest nim również gwarek. Ma on piękne kruczoczarne pióra i żółte plamy w okolicach uszu. Niestety jego półpłynna dieta i sposób odżywiania prowadzą do tego, że wydala on płynne odchody. Właściciel gwarka będzie miał więc dużo pracy podczas utrzymywania klatki w czystości. Nie każdy ma na to wystarczającą ilość wolnego czasu.
Komentarze (0)