Hodowla i terrarium gekonów orzęsionych

Początki w terrarystyce mogą doprowadzić do zawrotu głowy. Wszystko spowodowane ilością możliwości, jakie daje nam cała branża.

Początki w terrarystyce mogą doprowadzić do zawrotu głowy. Wszystko spowodowane ilością możliwości, jakie daje nam cała branża. Rozpoczynając przygodę z hodowlą gekona orzęsionego zauważysz mnogość rozwiązań w jakich trzymane są jaszczurki. W tym artykule jednak postaramy się odwzorować jak najlepiej warunki życiowe zwierzaka.

Zacznijmy jednak od samego początku, skąd pochodzą gekony orzęsione?

Gekony orzęsione to endemiczny gatunek występujący w Nowej Kaledonii. Jaszczurki te są zwierzętami nocnymi, dlatego nie wymagają dodatkowego oświetlenia w terrarium. Osiągają około 25 cm długości ciała wraz z ogonem i chodzą po ścianach i szkle! Wymagają dość dużej wilgotności około 70%, dlatego polecane terrarium dla gekona orzęsionego to takie z mniejszą wentylacją, szklane.

Idealnym terrarium dla gekonów orzęsionych są zbiorniki EXO TERRA. Jeśli poszukujesz ich to polecam odwiedzić sklep terrarystyczny. Minimalnymi i w sumie docelowymi warunkami dla gekona orzęsionego to 45 cm szerokości i głębokości na 60 cm wysokości. W terrarium nie powinno zabraknąć tub korkowych, które służyć będą jako kryjówki oraz lian i bambusów. Zadbaj koniecznie o roślinność. Jaszczurka chętnie spija z niej wodę.

Podsumowując, w terrarium gekona orzęsionego nie może zabraknąć:

  1. Roślin
  2. Tub korkowych
  3. Podłoża do utrzymania wyższej wilgoności
  4. Lian lub/i bambusów

Terrarium gekona orzęsionego staraj się zraszać 2-3x dziennie. Tym samym utrzymasz w nim wilgotność na odpowiednim poziomie. Jak widzisz, terrarium dla jaszczurki nie jest jakieś skomplikowane w przygotowaniu. Szklane utrzymuje lepiej wilgotność i jest łatwiejsze w zapewnieniu odpowiednich warunków hodowlanych. Drugim z terrarium mniej spotykanym w hodowlach, są zbiorniki siatkowe. Trudniej utrzymać w nim wilgotność, ale zwierzak ma większą wentylację i tym samym świeższe powietrze.

W dzień temperatura w terrarium nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza. W przypadku utrzymywania wyższej, łatwo o przegrzanie zwierzaka. W nocy należy zapewnić spadek temperatury, która oscylować powinna na poziomie około 20 stopni Celsjusza.

Przygotowując się na posiadanie gekona orzęsionego, zapewnij mu najpierw warunki, a dopiero myśl o zwierzaku. Niestety często dochodzi do zakupu zwierzaka przez osoby, które nie posiadają o jego hodowli zielonego pojęcia. W takich przypadkach dojść może do pogorszenia zdrowia, a także jego śmierci. Tym samym zachęcam od przygotowania zbiornika, a następnie poszukiwania jaszczurki.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria