Wybieramy idealny karmnik dla ptaków

Kiedy podjęliśmy decyzję o dokarmianiu ptaków i wiemy już czym je karmić, jedyne co powinniśmy zrobić, to wybrać odpowiedni karmnik. Nie jest to łatwe, bo wybór jest duży. Należy zatem kierować się kilkoma zasadami.

Karmnik dla ptaków

Przede wszystkim należy pamiętać, że karmnik ma służyć ptakom. Trzeba więc brać pod uwagę ich wygodę i potrzeby, a nie nasze upodobania estetyczne.

Karmnik dla ptaków - budowa

Dla ptaków najważniejsza jest możliwość obserwowania otoczenia w czasie posiłku. Ich pole widzenia powinno być zatem jak najmniej ograniczone. Mając wszystko „na oku” będą mogły w spokoju jeść smakołyki. Ponadto będą się czuły swobodniej w jak najmniej zamkniętej przestrzeni.

Druga ważna zasada to unikanie elementów ruchomych, które wprawione w ruch przez wiatr straszyłyby ptaki.

Istotne jest zachowanie czystości karmnika. Niezbyt często zwraca się uwagę na to, że karmniki to miejsca „spotkań” wielu ptaków, a zatem też miejsce, gdzie może dojść do swoistej „wymiany” pasożytów pomiędzy osobnikami. Aby zminimalizować możliwość przenoszenia się chorób, wystarczy myć co jakiś czas karmnik wodą z płynem do naczyń. Tym łatwiej będzie nam to robić, im prostszą konstrukcję będzie miał nasz karmnik. Jednocześnie jednak powinien być tak zbudowany, by maksymalnie zabezpieczyć karmę przed wilgocią, a tym samym przed rozwojem w niej grzybów, które są źródłem zatruć pokarmowych u ptaków.

Wybierając karmnik musimy także brać pod uwagę, jakie ptaki będziemy dokarmiać. Przykładowo sikorki bogatki i modre potrafią korzystać z każdego rodzaju karmnika. Potrzebują one zaledwie niewielkiego punktu zaczepienia, by dostać się do karmy.

podajnik, karmink dla ptaków

Karmnik dla ptaków z drewna

Wybór karmników jest dość szeroki – od tradycyjnych – drewnianych, poprzez podwieszane kule, rożki tłuszczowe, aż po karmniki tubowe. Ze wszystkimi tymi typami poradzą sobie prawdopodobnie wspomniane wyżej sikorki. Większy kłopot z „wyszukanymi” karmnikami będą za to miały ziarnojady. Jeżeli spodziewamy się gościć wróble, mazurki lub dzwońce, powinniśmy zdecydować się na karmnik drewniany. Będzie im po prostu najłatwiej z niego korzystać. Początkowo pewne trudności mogą mieć natomiast korzystając z karmnika tubowego, ale z czasem i z niego będą potrafiły jeść. Najgorzej będą sobie prawdopodobnie radziły z podwieszanymi kulami. Wróble nie są tak zwinne jak sikorki, zatem ciężko im się będzie utrzymać na takich konstrukcjach. Praktycznie jedyna szansa na pożywienie się w takim karmniku to czekanie pod nim na to, co z niego spadnie.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe stwierdzenia, może się wydawać, że - by zadowolić ptasich gości - najlepiej wybrać prostą, drewnianą skrzynkę bez jakichkolwiek ozdób, najlepiej w kolorze szarym. Nic bardziej mylnego – należy po prostu dobrze zaplanować, jakie ptaki będziemy dokarmiać i wiedzieć, czego one potrzebują. Wyposażeni w taką wiedzę możemy wybrać ładny i użyteczny karmnik.

Duży karmnik dla ptaków

Podsumowując – wybrany przez nas karmnik powinien być przestronny i funkcjonalny. Powinien być czysty i suchy, pozbawiony zbędnych, ruchomych elementów, które mogłyby odstraszać ptaki. Idealny karmnik powinien być po prostu przyjazny dla ptasich gości.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria