Jak hodować gołębie ozdobne?

Hodowanie gołębi cieszy się coraz większą popularnością. To świetne hobby dla miłośników ptaków. Poza tym to okazja na wyjazdy na liczne wystawy czy pokazy Co ma w sobie hodowla ptaków, że interesuje się tym aż tyle osób? Dla wielu osób hodowanie gołębi to znacznie coś więcej niż zwykłe hobby czy pasja? Obecnie wiele osób jest doświadczonymi i profesjonalnymi hodowcami, którzy w swoim gołębniku mają naprawdę wyjątkowe okazy. Dla nich to zdecydowanie coś więcej niż tylko zwykłe zainteresowanie czy sposób na spędzanie wolnego czasu. Może być to również swego rodzaju zawód i sposób na życie.

Gołębie ozdobne

Gołębie hodowlane są ptakami rasowymi, które posiadają szczegółowe rodowody.Coraz częściej wystawiane są one w rankingach, również o kategoriach międzynarodowych. Podczas zawodów prezentują swoje umiejętności, wygrywają nagrody czy budzą zainteresowanie ze strony potencjalnych kupców. Ich hodowanie można podzielić na dwie różne kategorie.

Gołębie pocztowe to typ nieco bardziej sportowy. W ich przypadku liczy się szybkość dokładność oraz wytrzymałość. Drugi typ to gołębie ozdobne, a więc ptaki, które zwracają na siebie uwagę swoim upierzeniem, a przede wszystkim kolorami i kształtami.

Jakich akcesoriów potrzebują ptaki ozdobne?

Okazuje się, że opieka nad gołębiami nie jest bardzo skomplikowana. Jednak wymaga oczywiście posiadania odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu, który jest w tym przypadku bardzo pomocny.

Przede wszystkim dla ptaków należy przygotować odpowiednie miejsce do  przebywania. Muszą mieć one przestrzeń, aby latać i spokojnie żyć. Poza tym takie miejsce musi zostać dobrze zabezpieczone,  aby ptaki nie uciekły,  a przy tym przez cały czas były w 100% bezpieczne. Dobrze przygotowany gołębnik to podstawa każdej, nawet najmniejsze, hodowli. W końcu jest to swego rodzaju dom dla ptaków.

Gołębniki mogą być strychowe, pawilonowe czy ogrodowe - wówczas mają dodatkowe woliery. Każdy gołębnik należy regularnie czyścić. Do sprzątania kału, kurzy i piór przydatna jest szufelka i wiaderko oraz rękawice. Dodatkowo można też sięgnąć po maseczkę ochronna na twarz.

obrączki u gołębi ozdobnych

Gołębie ozdobne - obrączki

Warto zawsze pamiętać również o obrączkach. Do wyboru są ozdobne i czerwone obrączki rodowe, w których ptaki prezentują się naprawdę elegancko. Dobrze jest też zainwestować w specjalny automat do szczepień dla gołębi. Można mieć wówczas pewność, ze ptaki są zdrowe i skutecznie chronione przed różnego rodzaju chorobami.

Gołębie ozdobne - karmienie

Poza tym w każdej hodowli niezbędne są oczywiście pojemniki na karmę czy wodę. W przypadku gołębi hodowlanych kluczem do sukcesu w większości przypadków jest dobrej jakości karma dla ptaków. Dobrej klasy karma dla gołębi musi być też odpowiednio ptakom dozowana. Zawsze powinny być one najedzone, ale nie przejedzone. Karma tego typu zawiera sporą ilość białka, węglowodanów, tłuszczy, składników mineralnych i witamin. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim  na jej pochodzenie.

Poza tym okazuje się, że bardzo ważna jest również woda. Musi być ona zawsze czysta oraz regularnie wymieniana na nową. Warto zainwestować oczywiście w odpowiednie poidła, a poza tym zadbać o baseniki czy minikąpieliska. Gołębie bowiem regularnie się kąpią.

Hodowla gołębi to ciekawe hobby, ale wymagające dość dużego nakładu pracy i energii. Opieka nad zwierzętami takimi jak gołębie wymaga czasu i zaangażowania. Jednak przy odrobinie dobrej woli można w tym przypadku osiągnąć spory sukces i  sięgać po nagrody na różnego rodzaju konkursach.

 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria