Psittacus erithacus, czyli Papuga Żako

Wyróżniamy trzy gatunki papugi żako. Różnią się one kolorem i rodzajem upierzenia. 

Papuga Żako

Ten gatunek pochodzi centralnej części Afryki. Środowiskiem papug tego rodzaju są obszerne lasy, ogrody i pola. Można je wypatrywać wśród tubylców, ponieważ wyczekują one wraz z innym ptactwem odpadów jedzenia. Głównie żywią się nasionami, zbożami, owocami i owadami. Dla swoich dzieci są bardzo troskliwymi rodzicami. Zamieszkują bardzo głębokie warstwy dziupli drzew. Zazwyczaj w otoczeniu ludzi wyczekują resztek wyrzucanego jedzenia, dzięki czemu zyskują dodatkowe pożywienie.

Papuga Żako - wielkość

Wielkość tych papug to około 40 cm. Kolor piór uzależniony jest od wieku papugi, ponieważ im jest starsza, tym pióra stają się ciemniejsze. Pokrycie karku, skrzydeł i grzbietu ma barwę szafirowo-srebrzystą. Na policzkach oraz w okolicach oczy mają one białe plamy. Sterówki mają natomiast kolor krwistej czerwieni. Dziób i nogi mają barwę szafiru. Ubarwienie jest jednakowe bez względu na płeć osobnika. Papugi żako mają zdolność naśladowania mowy ludzkiej oraz śpiewu. Naśladują też wiele melodii, które wpadają im w ucho. Bardzo szybko zaprzyjaźniają się z człowiekiem i stają się ich wiernymi towarzyszami. Lotki tych ptaków mają granatową barwę i piękne, szare obręcze. 

Papuga Żako - hodowla

Tego gatunku papuga może być trzymana w klatce o wielkości 50x50 c 80 cm. Klatka może być wykonana z woliery, drutu lub z siatki zgrzewanej. Żerdzie powinny mieć średnicę około 20 cm. Najmądrzejsze osobniki są młode i przybyły z Europy zaraz po wyjęciu z gniazda. Są plastyczne umysłowo. Można nauczyć je mowy, śpiewu, melodii i słów. Są niestety niezwykle wrażliwe na zmiany temperatur i wymagają sporo uwagi. Osobniki, które przeżyją wszystkie pory roku, w przyszłości stają się niezwykle odporne. Mogą być hodowane parami lub samotnie. Do podstawowego pożywienia zaliczamy proso, owsik, konopie, kukurydzę i słonecznik, wierzby, czerstwe pieczywo i pędy roślin. Ich ulubionym zajęciem jest kąpiel i fruwanie na po pokoju, a nawet po całym mieszkaniu. Warto wiec zapewnić papudze jak najlepsze warunki do życia i ciepłe środowisko, dzięki czemu nie będą czuły się niekomfortowo.

Szara papuga, Żako

Papuga Żako - rozmnażanie

W niewoli to trudny proces. Samiec i samica mogą być trzymane razem lub w osobnych klatkach blisko siebie. Samczyk, który polubił samiczkę, karmi ją i śpiewa dla niej. Kiedy para się polubi, można wpuścić ptaki do wspólnej klatki. Zazwyczaj rozmnażanie następuje wczesną wiosną. 

Papuga Żako - karmienie

Karma zarówno przed lęgami, jak i w trakcie musi być urozmaicona. Do diety warto włączyć karmę jajeczną, która sporządzana jest z ugotowanego jaja wraz z tartą bułką, makiem i marchewką. Całość należy wzmocnić odżywką dla małych dzieci marki Bebiko bądź też sproszkowanym mlekiem. Budki lęgowe powinny mieć wymiary około 30x50x30 cm. Każdy otwór w budce powinien mieć przynajmniej 10 cm. Wyściółka powinna być wykonana z torfu, trocin lub cienkich gałęzi. 

Przed kopulacją każdy samiec tańczy i śpiewa przed swoją wybranką. Zazwyczaj samiczka znosi 3-4 jajka, które następnie wysiaduje przez 30 dni. Po wykluciu się przez pierwsze dni nie wylatuje z budki. Samiec dba o pokarm i karmi samicę. Oboje z rodziców bardzo dba o młode. Brak karmy powoduje nerwy u ptaków. Mogą one przez to opuścić swoje gniazdo. Nie warto zbyt często doglądać budki. Około 10 tygodni po wykluciu każdy młody usamodzielnia się, jednak często pozostaje z rodzicami aż do następnego lęgu. Opierzanie może trwać nawet rok, ponieważ wszystko uzależnione jest od panujących warunków. Ten gatunek papugi nie powinien zimować w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Zakazane jest też trzymanie w wolierach w ogrodzie w tym czasie.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria