Rozśpiewany czerwonopióry wokalista - Czyżyk

Czyżyk czerwony to piękny ptak, który pochodzi z Kuby i Wenezueli.

Czyżyk czerwony

Prawdziwą sensacją z 1915 roku było, że bastardy, które rodziły się w wyniku krzyżowania samców tego gatunku z samicą kanarka, doskonale przekazują barwę swojemu potomstwu. W ten sposób uzyskano około 175 rozmaitych odmian kanarków. Zalety tego ptaka spowodowały, że masowo był kupowany w Europie, dlatego w celu ochrony, zakazano wywozu tego gatunku ze swojego ojczystego kraju. Czyżyk czerwony jest łuszczakiem. Swoje gniazda zakłada w krzakach, a samica znosi 3-4 jaja, które samodzielnie wysiaduje.

Czyżyk czerwony - rozmnażanie

Do reprodukcji powinny być przeznaczone czyżyki, które osiągnęły wiek dziewięciu miesięcy oraz mają dobre upierzenie. Parkę umieszcza się w klatce mającej wymiary 80x60x60 cm. Powinna ona zwierać krzaki albo gałązki drzew, by móc założyć w nich gniazdo. Ułatwieniem jest umieszczenie koszyczka gniazdowego. 

Czyżyk czerwony - karma

Czyżyki czerwone nie przepadają za zamkniętymi gniazdami. Budują swoje gniazda przy użyciu delikatnych traw, mchu czy piór. Przez około 3 dni, buduje je samiczka, a samczyk jest jedynie asystentem. Samica składa 3-5 jaj i wysiaduje je 12 dni. Rola samczyka to wówczas karmienie samiczki. Po 18 dniach młode opuszczają gniazdo, nadal karmi je samczyk, a samiczka wówczas przygotowuje się do kolejnego wysiadywania gniazda. W czasie wychowu, ptaki muszą mieć dostęp do każdego rodzaju karmy.

śpiew czyżyka

Czyżyk czerwony - śpiew

Odkarmione młode, po około miesiącu, uczą się śpiewu. Gdy mijają dwa miesiące, zaczynają nabywać upierzenia i wyrastają im czerwone pióra. Idealna wówczas karma to ta jajeczna lub biszkopt z marchewką.

Czyżyk czerwony - hodowla

Czyżyk czerwony to ptak niezwykle żywotny, lubiący przestrzeń. Dobre warunki zapewnia klatka lub witryna o długości 1m, istotne są także żywe rośliny krzaczaste. Dobrze żyje także z innymi ptakami w wolierze ogrodowej. Nie lubi samotności. Nie powinien też znajdować się w temperaturze poniżej 15°C, która powoduje u niego biegunkę, trudną do wyleczenia. Importowane ptaki często mają problemy z chorobami przewodu pokarmowego, gdyż wiąże się to trudnością dostosowywania się do nowych warunków klimatycznych. Stąd też dobra temperatura dla czyżyka to ta powyżej 20°C.  Do picia odpowiedni jest kleik z płatków owsianych lub też rumianek. Karmę stanowić powinna mieszanka z nasion traw, murzynka, maku, kanaru i rzepiku, a także codzienna porcja prosa i karmy jajecznej. Uzupełnieniem mogą być mrówcze jaja i mączniki, podawane w niewielkich ilościach.

Podobnie jest z zielonkami, na przykład: mleczami, szpinakiem, pietruszką, owocami czy startą marchewką. Dla czyżyka czerwonego idealna będzie duża klatka, w której znajdować się może większa ilość karmidełek. Pozwala to na urozmaicanie diety ptaka. Oprócz wyżej wspomnianych pokarmów, czyżyk powinien dostawać również pożywkę dla niemowląt typu Bebiko lub też karmę dedykowaną ptakom owadożerczym. Warto też umieścić w klatce spodeczki z ziemią i zasiać w nich nasiona. Ptaki wyjedzą część nasion kiełkujących, jak i też część tych, gdy już wyrosną. Niezbędny jest też czysty pasek oraz świeża woda, najlepiej odstana, nie zimna. Warto dodawać do niej multiwitaminę, zwłaszcza zimą, nawet trzy razy w tygodniu. Niezbędna jest też ossasepia lub drobno potłuczone skorupki gotowanych jaj, które stanowią dodatek mineralny. Jest to niezbędne do życia wielu ptaków egzotycznych, w tym też właśnie czyżyków czerwonych.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria