Jak zrobić, gdzie kupić kule tłuszczowe dla ptaków?

Ptaki w zimie bardzo cierpią. Pokarm leży przykryty grubą warstwą śniegu, więc dużo ptaków ma ogromne problemy z przeżyciem zimy. Istnieje jednak prosty sposób na pomoc. Każdy z nas może wykonać kolbę z nasion i żelatyny, która jest w 100% bezpieczna dla skrzydlatych przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że nie wolno dokarmiać ptaków przez cały czas. Powinno być to robione tylko w trakcie długotrwałych mrozów i opadów śniegu, a także wczesną wiosną, kiedy nie ma jeszcze wystarczająco pokarmu. Zbyt długie, rozpoczęte za wcześnie dokarmianie uzależni ptaki od ludzkiej pomocy

Jak zrobić kule tłuszczowe dla ptaków?

Wykonanie tłuszczowych kulek dla ptaków jest niezwykle proste i zajmuje mało czasu. Nie wymaga też od nas posiadania specjalnych naczyń czy produktów. Wszystko co potrzebne, jest do nabycia w każdym sklepie spożywczym.

Wymagane składniki:

 • 2 opakowania żelatyny
 • 2/3 szklanki wody
 • 2 szklanki ziaren
 • olej roślinny
 • papier do pieczenia
 • formy do ciastek
 • słomki
 • sznurek
 1. Wymieszać żelatynę z wodą w rondelku, aż do całkowitego rozpuszczenia żelatyny.
 2. Postawić na ogień i stale mieszając, doprowadzić do wrzenia.
 3. Ściągnąć z ognia, wsypać ziarno dla ptaków i dokładnie wymieszać. Odstawić do ostygnięcia.
 4. Wyłożyć blachę do pieczenia papierem, a foremki wysmarować olejem roślinnym, nałożyć do środka ziarenek wymieszanych z żelatyną. W celu łatwiejszego wywieszenia kul tłuszczowych, warto wbić w substancję słomki, żeby później w tym miejscu przeprowadzić sznurek, na którym zawiśnie nasza kula. Tak przygotowane foremki należy włożyć razem z blachą do lodówki. Po około godzinie mieszanka ziaren z żelatyną powinna być już całkowicie zastygnięta.
 5. W kolejnym etapie należy usunąć kule tłuszczowe z foremek, przez przygotowany otworek przewlec sznurek i związać jego końce. Nasze kule są gotowe. Należy pamiętać, żeby rozwiesić je w spokojnym i bezpiecznym miejscu, gdzie zwierzęta drapieżne (głównie koty) nie będą mieć dostępu.

kule tłuszczowe dla ptaków

Kule tłuszczowe dla ptaków

Kule tłuszczowe można zakupić także w sklepach zoologicznych. Produkowane są m.in. przez firmę KRAKVET. Są doskonałym pokarmem dla dzikich, zimujących ptaków. Na tę wyjątkową karmę składa się tłuszcz, zboża, ziarna słonecznika, sorgo, pszenica i kukurydza. Wysoka wartość energetyczna produktu pozwala ptakom na przetrwanie nawet bardzo ciężkiej, mroźnej i bardzo długiej zimy. Odpowiednio podwyższony poziom tłuszczu zawartego w kuli przyczynia się pozytywnie do gromadzenia przez ptaki dodatkowych rezerw na wypadek dalszych trudności w dostępie do pokarmu. Karma nie zawiera żadnych konserwantów, jest w pełni bezpieczna dla zwierząt. Zaleca się podawanie jej w niewielkich ilościach, aż do całkowitego spożycia przez ptaki. Ze względu na brak jakichkolwiek utrwalaczy należy podzielić kule na małe porcje i regularnie umieszczać je w bezpiecznym miejscu. Nie należy wystawiać całej kuli na raz, ze względu na ryzyko zamoczenia i zanieczyszczenia produktu. Kule są zapakowane w biodegradowalna siateczkę, w pełni bezpieczną dla środowiska naturalnego, ptaków oraz wygodną w użytkowaniu.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria