Dokarmiamy ptaki zimą - porady i zasady żywienia

Bez względu na to, z jakimi zwierzętami mamy do czynienia, nie możemy nie zgodzić się z tym, że okres zimowy jest dla nich trudny. Dostęp do pokarmu jest utrudniony, a z jego brakami borykają się tak mniejsze, jak i większe zwierzęta. Dokarmianie ptaków to dla nich często jedyna szansa na przeżycie.

Zima z lotu ptaka

Gdy na ziemi pojawia się śnieg, znalezienie ziaren, traw oraz nasion staje się problematyczne. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy gruba pokrywa śnieżna nie jest wcale jedynym problemem, dołącza do niej bowiem siarczysty mróz. Przeżycie bez ludzkiego wsparcia staje się wówczas niemal niemożliwe. W miarę możliwości powinniśmy zatem dążyć do tego, aby pomagać ptakom dostarczając im pożywienia w pobliżu naszych mieszkań i domów.

Dokarmianie ptaków

Gdy nadchodzi zima, w naszym ogrodzie możemy spotkać niecodziennych gości. Pojawiają się w nim mazurki, sikorki, wróble, gawrony, dzięcioły, kosy i kawki. Podczas niewielkiego mrozu i drobnych opadów śniegu, ptaki radzą sobie same. Im jednak sroższa jest zima, tym trudniejsze czeka na nie zadanie. Dokarmianie ptaków ma, oczywiście, nie tylko swoich zwolenników, ale również przeciwników. Ci ostatni uważają, że mamy do czynienia z ingerencją w naturę i działaniem na szkodę samych ptaków. Niestety, dziś stopień urbanizacji jest już na tyle wysoki, że ptaki bez naszej pomocy mają coraz mniejsze szanse na przetrwanie zimy.

Jak dokarmiać ptaki?

Nie można utrzymywać, że przeciwnicy dokarmiania ptaków nie mają w ogóle racji. Dokarmianie ptaków jest ważne, nie powinniśmy jednak pozwalać sobie na nadgorliwość. Ułatwianie ptakom dostępu do pokarmu wtedy, gdy same mogą go sobie znaleźć, nie ma sensu. Dokarmianie powinniśmy więc rozpoczynać nie wcześniej niż po pierwszych poważniejszych przymrozkach.

Inną kwestią, nad którą należy się pochylić, jest czas zakończenia dokarmiania. Nie należy z niego rezygnować natychmiast po odwilży. Lepiej odczekać kilka dni i zyskać pewność, że zniknęła pokrywa lodowa. Czasem czas dokarmiania trwa aż do samej wiosny.

czym dokarmiać ptaki?

Regularność kluczem do sukcesu

Jeśli zdecydowaliśmy się na pomaganie ptakom, musimy pamiętać, aby robić to regularnie. Ptaki szybko odkrywają, że taka forma żywienia jest łatwiejsza, a co za tym idzie – przyzwyczajają się do niej. Jeśli więc podejmujemy decyzję o dokarmianiu, pamiętajmy, jak ważna jest regularność i systematyczność. Nie inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy bierzemy na swoje barki zobowiązanie do dokarmiania ptaków w trakcie spacerów. Nie możemy o tym zapominać, gdy pogoda się pogorszy.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Najlepszym pokarmem jest ten, do którego ptaki mają też dostęp w naturze. Warto więc postarać się o zboża, płatki zbożowe, nasiona, orzechy i tłuszcze zwierzęce. Bardzo niebezpieczne może okazać się świeże pieczywo. Czerstwe jest już bardziej zalecane, choć i ono powinno się pojawiać tylko w niewielkich ilościach. Nie można zapominać i o tym, że ptaki potrzebują wody. Gdy mrozy są silne, znalezienie takiej, która nie zdążyła jeszcze zamarznąć, może się dla nich okazać wyzwaniem, któremu trudno jest sprostać. Jeśli mamy wątpliwości, czy produkt, który chcemy zaserwować ptakom jest dobry, dobrym rozwiązaniem okażą się kule tłuszczowe z nasionami.

Kule dla ptaków i ich zalety

Kule tłuszczowe dla ptaków znajdują się choćby w ofercie firmy Krakvet. To przykład pełnowartościowego pokarmu o odpowiednim nagromadzeniu zboża, tłuszczu i ziaren słonecznika, sorgo, kukurydzy, a także pszenicy. Właściwy dobór składników sprawia, że pokarm taki jest w stanie zagwarantować ptakom przetrwanie zimy, jego wartość energetyczna jest bowiem wysoka Kule nie posiadają w swoim składzie sztucznych dodatków, a tym samym ptaki dobrze je przyswajają. Nie trzeba też obawiać się o to, że karmione nimi ptaki nie będą miały dostępu do optymalnej dawki tłuszczów.

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Gdy tylko warunki atmosferyczne zaczynają się komplikować, możemy zacząć zastanawiać się nad losem ptaków, które tracą dostęp do pokarmu wraz z zimą. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z decyzją wymagającą od nas systematyczności.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria