Śpiewający samiec, milcząca samica - poznajcie mewkę japońską

Mewka japońska. Lonchura striata. Pochodzi prawdopodobnie z Chin, jednak przodkowie tych ptaków nie są znani. Nazwa tego gatunki związana jest postacią europejskiego znawcy ptaków egzotycznych, który w Japonii trafił na te ptaki, hodowane w domowych warunkach.

Mewka japońska

Mewka japońska została prawdopodobnie udomowiona trzysta lat temu, w Europie gatunek ten znany jest od dwustu lat.

Mewka japońska - rozmnażanie 

Rozmnażanie mewek japońskich wymaga zapewnienia odrębnej klatki dla parki  o wymiarach
50x40x40 cm. Gniazda zakładane są zwykle w półotwartej skrzynce o wymiarach 10x10x10 cm.  Gniazda budowane są za pomocą materiałów, które znajdują się w klatce, dlatego gniazda trzeba poprawiać i ręcznie formować w kształt miseczki, aby jajeczka z nich nie wysypywały się. Jest to istotne, gdyż leżące daleko od siebie, mogą się niezbyt wystarczająco dogrzewać, co doprowadza do obumarcia zarodka.  Materiały najlepsze do gniazda to suche i cienkie źdźbła trawy.  W budowie gniazda uczestniczy zarówno samiec, jak i samiczka. Samiec wykonuje godowy taniec, przechylając głowę w różne strony.

rozmnażanie mewki japońskiej

Mewka japońska - śpiew

Uganiając się za samicą i śpiewając przy tym.  Podczas znoszenia materiałów do gniazda, ptaki dokonują kopulacji. Następnie samica znosi 6-8 jajeczek, wysiadają je oboje partnerzy przez okres około 12 dni.  W gnieździe najlepiej jak jest do 6 jajeczek, dlatego resztę trzeba usunąć.  W innym przypadku, gdy jest ich więcej, pisklęta mogą być źle odżywione i niedorozwinięte, stanowiąc zły materiał hodowlany na przyszłość. Mewki japońskie to ptaki, które najlepiej ze wszystkich egzotycznych ptaków, pielęgnują swoje potomstwo. Zdarza się, że są rodzicami zastępczymi innych małych ptaszków, porzuconych przez rodziców. Jeśli więc hodowca zauważy, że jakiś gatunek ptaków nie dba o swoje potomstwo, posiadając parę mewek, która sama wychowuje swoje młode, może podrzucić im pisklęta innego gatunku. Nie należy jednak podrzucać po jednym osobniku innego gatunku, gdyż mewka może to wyczuć obcego i pomijać podczas karmienia.  Gdy trwa okres wychowywania młodych, mewki japońskie muszą mieć zapewniony dostęp do karmy miękkiej, bułki tartej, maku, biszkoptu oraz odżywki dla niemowląt typu „Bebiko”. Chętnie zjadają także zielonki czy skiełkowane nasiona prosa oraz kanaru. Aby uzupełnić białko zwierzęce, podawać można owady i larwy, np. mączniki (można je samemu wyhodować). Dobrze karmione pisklęta opuszczają gniazdo po 22 dniu ich życia. Jednak przez kolejne 10 dni wciąż są karmione przez rodziców. Gdy się już usamodzielnią, należy młode odłączyć od rodziców, by nie przeszkadzać swoim rodzicom, których zadaniem jest przygotowanie się do kolejnych lęgów. Młode mewki japońskie są podobne do swoich rodziców pod względem ubarwienia, na głowach mają jednak meszek, krótsze ogonki oraz żółte kąciki dzioba.

Mewka japońska - hodowla

Mewka japońska to ptak nietrudny w hodowli, niezbyt wrażliwy na zmiany warunków atmosferycznych. Temperatura nie powinna jednak spadać poniżej 10°C.  Może przebywać w towarzystwie innych małych ptaszków. Często jednak zażywa kąpieli, korzysta z niej przy każdej zmianie wody. Mewka japońska lubi nocować w budce lęgowej, często kilka ptaszków upatrzy tę samą, przez co stale w niej nocują. Pokarm dla tego ptaszka jest taki sam jak u zeberek. W klatce, w której trzyma się mewkę japońską, należy wysypać piaskiem z dodatkiem skorupek kurzych jaj i ptasiego wapna.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria