W niewoli średnia długość życia papużki falistej nie przekracza 13 lat. Naturalnym środowiskiem tych ptaków jest Australia. Teraz również żyją w naturze właśnie w tym środowisku, gdyż mają tam doskonałe schronienie i pod dostatkiem pożywienia. Żyją na całym kontynencie, za wyjątkiem jego wybrzeża.
Liczebność papużek falistych jest bardzo duża. Zalicza się do nich około 330 gatunków ptaków. Wszystkie są inteligentne i pamiętliwe. Na wolności mieszkają na wszystkich kontynentach, oprócz Europy i Antarktydy.
Papużki faliste posiadają mocny dziób i cztery palce. Poza tym ich kończyny tylne są raczej krótkie. Atutem ptaków są ostre pazurki.
Papuga Falista - kolory
W naturze papużki faliste mają kolor zielony, w hodowli są genetycznie modyfikowane i mogą mieć również inne upierzenie np niebieskie. Osobniki żyjące na wolności, kilka dni po narodzinach mają trudny czas przed sobą. Wówczas bowiem rodzice sprawdzają czy maluch ma ubarwienie pospolite. Jeśli różni się od swoich rodziców i miotu, zostaje zabity, gdyż zagraża całej rodzinie. Takie osobniki traktuje się źle - są nieodpowiednio karmione bądź zadziobywane.
Papużki faliste żyją na terenach równych i trawiastych. Potrafią przebywać znaczne odległości w poszukiwaniu pożywienia Podczas lotu są raczej hałaśliwe, w ten sposób wyrażają swoje samopoczucie i czują się znacznie pewniej. Papużka falista to ptak o niewielkich rozmiarach. Od czubka głowy do końca ogona mierzy do 20 centymetrów,z tego aż 10 centymetrów może zajmować ogon. To ptak o smukłej budowie ciała. Posiada on mierzący połowę całej długości ciała. Ma on kolor czarny, ale wiele zależy też wiele od rodzaju mutacji. Albinosy czy odmiany czarnoskrzydłe nie posiadają czarnego ogona. Określenie papużka falista wynika z charakterystycznych nieco falistych wzorków znajdujących się an główce i skrzydłach ptaka.
Papużki faliste mogą mieć wiele mutacji. Niektóre posiadają inne upierzenie, a inne mają krótsze ogony. Są nawet papużki faliste, które nie posiadają typowego dla nich falistego upierzenia. Każdy zdrowy osobnik tego gatunku posiada czarne oczy, ale wraz z upływem czasu na tęczówce pojawia się coraz więcej koloru białego. Wyjątkiem od tej reguły są albinosy, których oczy są czerwone. Papużka falista jak każdy inny ptak posiada 9 worków powietrznych.
Papuga Falista - wymagania
Czy papużki faliste mają jakieś specjalne wymagania? To oczywiście pytanie, które warto sobie zadać. Wiele osób myśli bowiem, że wystarczy im co jakiś czas zmienić wodę, dać karmy do karmnika czy wypuścić na krótki lot po pokoju. To jednak ogromny błąd. Dlaczego? Papudze nie wystarcza tylko to, ptak potrzebuje o wiele więcej do prawidłowego rozwoju. Przede wszystkim ptakiem nie można się bawić. To nie zabawka i należy o tym pamiętać. Co najmniej raz dziennie ptakom powinno się dawać świeżą i czystą wodę. Podobnie jest w przypadku pożywienia. Kiedy papużka jest tylko jedna, raz tygodniu należy myć jej kuwetę, a szufladę nawet co 2-3 dni. Czystość ma duże znaczenie dla papug.
Papuga Falista - żywienie
Im więcej papug jest w klatce, tym częściej należy im wymieniać wodę, jedzenie czy sprzątać klatkę. Robiąc to warto wiedzieć, że co jakiś czas konieczne jest wyparzenie (raz na miesiąc). Papużka powinna mieć także szansę latania - nawet w pokoju, ale wówczas należy wcześniej pozamykać okna. Już po dwóch tygodniach od chwili zakupu można ją zacząć wypuszczać na krótkie loty. Poza tym papużki faliste powinny posiadać zabawki przeznaczone do zabawy.
Komentarze (0)