Pozytywny czubek, czyli Papuga Kakadu

Papuga kakadu to imponujący ptak, którego rozmiary i kolory robią duże wrażenie na otoczeniu, a także na osobach, marzących o posiadaniu własnej papugi. Każda z pięciu odmian tego gatunku prezentuje się równie dobrze. Hodowla kakadu jest źródłem ogromnej satysfakcji, a ten niezwykle inteligentny ptak może stać się doskonałym towarzyszem dla człowieka.

Papuga Kakadu

Papuga kakadu wyróżnia się kolorem piór, które w większości są białe z żółtymi krawędziami. Fragmenty piór na grzebieniu oraz większe pióra ogonowe mają ten sam kolor. Samce posiadają większy dziób i szerszą głowę, natomiast samice charakteryzują się bardziej czerwonymi tęczówkami oczu. Długość ciała tej odmiany wynosi około 48 cm. 

versele laga

Papuga Kakadu - długość życia

Jest to gatunek długowieczny - długość życia papugi kakadu wynosi nawet do 80 lat, co oznacza, że ptak może żyć dłużej niż jego hodowca. Dla wielu osób największą zaletą tego gatunku jest zdolność do naśladowania ludzkiej mowy. Są to bardzo towarzyskie ptaki, które szybko przyzwyczajają się do opiekuna. Jest to papuga, która posiada wiele zalet, niestety należy również do bardzo wymagających zwierząt. Jej pielęgnacja może zajmować nawet do 6 godzin dziennie. Duże znaczenie ma między innymi odpowiednia dieta składająca się z orzechów, nasion, a także świeżych warzyw i owoców. 

Papuga Kakadu - różowa

Ta odmiana ma popielate upierzenie z nieco ciemniejszym ogonem i skrzydłami. Pióra na spodzie staje się intensywnie różowe. Głowa jest biaława i sprawia wrażenie pokrytej delikatnym nalotem w kolorze czerwonym z szaro-czerwonym pierścieniem otaczającym oczy. Podobnie jak inne odmiany kakadu, również ta papuga ma na głowie bardzo efektowny grzebień, które może stroszyć, kiedy zostanie przestraszona. Papuga kakadu różowa wymaga dużej woliery, w której będzie mogła swobodnie latać. 

Papuga Kakadu różowa

Papuga kakadu salomońska wygląda równie atrakcyjnie jak inne odmiany kakadu. Samce wyróżnia wyraźny kształt dzioba oraz ciemnoniebieska tęczówka. U samic tęczówka jest brązowoczerwona. Białe pióra mają delikatny, różowy odcień na końcach. Ptak ma okrągłą, szeroką głowę i szaro-biały dziób. Od innych gatunków kakadu salomońską odróżnia charakterystyczna, niebieska skóra. Okazy tej odmiany osiągają wielkość około 30 cm. 

Papuga Kakadu - Sinooka

Papuga kakadu sinooka ma białe pióra i jasnoniebieskie pierścienie otaczające oczy. Można ją także rozpoznać po wyraźnej czerwonej plamie, znajdująca się między okiem a dziobem. Samice odróżniają się od samców przede wszystkim mniejszymi rozmiarami. Papugi tego gatunku mają długość od 36 do 39 cm. Najbardziej lubią owoce, warzywa oraz różne nasiona. 

Jak wygląda Papuga Kakadu?

Papuga kakadu żółtoczuba również wyróżnia się pięknym wyglądem. Jej białe pióra mają delikatny, żółty nalot. Czub na głowie jest intensywnie żółty. Powinna mieszkać w domu, gdzie musi mieć odpowiednie warunki do swobodnego latania i spacerowania. Należy do bardzo towarzyskich ptaków i potrafi się bardzo przywiązać do opiekuna, jeśli wychowywana jest od pisklaka. Kiedy mieszka sama, codzienne, co najmniej przez kilka godzin potrzebuje towarzystwa. Jest bardzo inteligentna, szybko uczy się powtarzać pojedyncze słowa i całe zdania. Może mieć wielkość do 50 cm. 

Ogon kakadu żółtoczubej ma 20 cm. Ptak zazwyczaj żyje 50 lat, chociaż zdarzają się papugi, które przeżyły 100 lat. Bardzo lubi jeść warzywa, owoce oraz ziarna. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie prezentować się w wyjątkowo atrakcyjny sposób i z łatwością wzbudzi zachwyt otoczenia. 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria