Papuga Nimfa - charakterystyka gatunku - streszczenie

Jedną z popularniejszych papug jest dość skromnie (jak na te ptaki ) ubarwiona nimfa.
 

Papuga Nimfa - charakterystyka gatunku
 

Kolory jej upierzenia to jasnożółty, szary z żółtym lub jednolicie szary z białymi plamkami na skrzydłach. Płeć papug można dodatkowo poznać po poprzecznych prążkach na spodniej stronie ogona, które określają samicę. 

Pochodzenie

Papugi nimfy pochodzą z Australii, gdzie żyją na odkrytych sawannach, żerując na źdźbłach traw, choć równie smakują im  uprawiane przez człowieka zboża. Z tego powodu są przez farmerów przeganiane i tępione.
 

 Papuga Nimfa - informacje
 

Jak na papugę, nimfa nie jest niezbyt głośna, potrafi melodyjnie śpiewać. Można nauczyć ją też gwizdać krótkie melodie i powtarzać pojedyncze słowa. Jednak tego typu naukę należy rozpoczynać, gdy ptak jest bardzo młody. Nimfa łatwo się oswaja i zaprzyjaźnia ze swoim opiekunem. Może uczestniczyć w życiu domowym siedząc na jego ramieniu albo jedząc z nim z jednego talerza. 


Papuga Nimfa - żywienie
 

Dieta tych ptaków jest nieskomplikowana. Nimfom należy podawać mieszanki nasion, dostępne w sklepach zoologicznych. Podstawą powinno być słonecznik, proso, proso senegalskie, ziarna zbóż. W codziennym żywieniu należy uwzględnić pokarmy miękkie, tj. różnorodne owoce, w tym także leśne (takie jak jarzębina, tarnina, czarny bez), zieleninę, najlepiej ze sprawdzonego ogródka (marchewka z natką, pietruszka, kawałek buraka, świeża kukurydza; chwasty: babka, lebioda, mlecz), jajko gotowane na twardo, biały ser, biszkopty. Starajmy się urozmaicać ptakom menu i podawać je w kawałeczkach. Przy każdym sprzątaniu nie zapominajmy wysypać dna klatki odpowiednim piaskiem, który jest ptakom niezbędny do procesu trawienia.


Papuga Nimfa - klatka
 

Klatka powinna mieć takie wymiary, by ptak bez problemu mógł rozprostować skrzydła, a najlepiej żeby mógł przelecieć z żerdzi na żerdź. Idealnym rozwiązaniem są woliery - duże i przestronne klatki na kółkach. Gdy nie dysponujemy taką ilością miejsca, spróbujmy poszukać w miarę dużej i wysokiej klatki o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm dla jednej nimfy (dla pary odpowiednio większej). Ważne jest, by klatka była zaopatrzona w wysuwaną szufladę, która ułatwia sprzątanie. Konieczne są również pojemniki na wodę i pokarm sypki oraz mokry. Żerdki to również podstawowe wyposażenie klatki. Najlepiej gdy zdobędziemy je wycinając różnej grubości gałęzie z drzew liściastych. Papugi będą miały zajęcie obdzierając je z kory, a wymiana patyków na nowe nie powinna sprawiać kłopotu.

Charakterystyka gatunku papugi Nimfy
 

Papuga Nimfa - oswojona
 

Nimfa jest papugą pokojowo nastawioną i możemy z nią trzymać inne papugi: w naturze jest ptakiem stadnym i chętnie żyje w większej grupie ptaków. Gdy nie możemy naszej nimfie zapewnić ptasiego towarzystwa, sami musimy poświęcić jej sporo czasu, by nie czuła się samotna. Osamotniona staje się mizerna i osowiała.


Papuga Nimfa - hodowla, rozmnażanie
 

Dobrana para nimf przystępuje do lęgów zazwyczaj po ukończeniu drugiego roku życia: gdy widzimy charakterystyczne zachowanie samicy i samca, zakładamy im drewnianą budę lęgową o wymiarach co najmniej 30 x 30 x 30 cm z otworem wejściowym o średnicy około 8 cm. Na dno lęgówki sypiemy trociny. Samica składa od 4 do 8 jaj i wysiaduje je od 18 do 22 dni. Młode wychodzą z budki po 4 tygodniach. W czasie wysiadywania i lęgów koniecznie podajemy pokarm jajeczny i nie zapominamy o wapnie lub ossasepii.


Papuga Nimfa - ile żyje?
 

Nimfy żyją do 20 lat, dlatego podejmując decyzję o zakupie, podejmijmy ją rozważnie. Ptak przywiązuje się do swego opiekuna, a każdą zmianę mocno przeżywa. 

 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria