Jak przebiega pierzenie kanarka?

Pierzenie w przypadku kanarka ma miejsce dwa razy w ciągu roku.

Pierzenie kanarka - kiedy? 

Całkowita wymiana piór kanarka odbywa się jesienią. Powszechnie nazywa się to dużym pierzeniem.

Wiosenne pierzenie kanarka

Tzw. pierzenie małe ma z kolei miejsce na wiosnę. Wówczas kanarkowi nie wypadają duże pióra z ogona czy skrzydeł. To bardzo ważny czas dla ptaków, gdyż wtedy przestają śpiewać (samczyki). Poza tym obniża się ich odporność i często stają się osowiałe. Dlatego w tym czasie należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację.

Kanarki najczęściej przepadają za kąpielami. Warto więc im umożliwić ich zażywanie przez cały rok stawiając im basenik czy miseczkę wypełnioną wodą. Jednak jeśli kanarek unika kąpieli jest inne rozwiązanie. Wówczas posiłkować się można czystym spryskiwaczem do kwiatów.

Wiosną na dworze jest jeszcze na ogół dość chłodne. W przypadku planowania kąpieli dla kanarka, należy więc zadbać o to, aby wszystkie okna były szczelnie zamknięte Już delikatny przeciąg prowadzić może do przeziębienia ptaka. Kiedy w pokoju jest bardzo zimno, można też mieszkanie nieco ogrzać.

Jak pierzy się kanarek?

Problemy z pierzeniem kanarka

Ptaka zawsze należy chronić przed ewentualnym przewianiem oraz zmianami temperatury. To czas bardzo ważny dla kanarka, który jest szczególnie podatny na przeziębienie. Dlatego trzeba trzymać go w stałych warunkach.

Należy przy tym pamiętać, że leczenie przeziębienia w przypadku kanarków nie jest łatwe. Wprawdzie dostępne są na rynku specjalne preparaty dla nich przeznaczone, ale nie zawsze pomagają. Poza tym wielu lekarzy weterynarii nie posiada zbyt dużej wiedzy na temat hodowanych w domach ptaków. Niektórzy z nich nawet odmawiają pomocy w leczeniu. Dlatego kluczowe znacznie ma zapobieganie chorobom.

Najpopularniejsze witaminy na pierzenie dla ptaków

 

Dietę kanarków warto w tym szczególnym okresie wzbogacić o mieszanki jajeczne, zielonki i dodatki witaminowe różnego rodzaju. Poza tym ptaszek musi mieć przez cały czas dostęp do piasku i mielonych skorupek. Dobrze jest w sklepach zoologicznych kupować specjalny piasek przeznaczony dla kanarków, który od razu zawiera mielone skorupki. Okazuje się też, że proces pierzenia znacznie przyspiesza zielony ogórek. Warto go więc podawać kanarkowi. Poza tym sprawdza się jabłko czy marchewka. W kwestii zielonek, dla kanarka można zasiać takie zioła jak rzeżucha. Kanarki bardzo lubią dziobać takie roślinki prosto z podstawki, na której są zasiane.

Obowiązkowo należy również bardzo dbać o czystość w klatce i w jej okolicach. Podłoże musi być regularnie oczyszczane, a żerdki i karmidełka czyszczone i wymieniane na nowe. W okresie pierzenia się ptaków higiena ma szczególnie duże znaczenie. okolice klatki trzeba regularnie odkurzać z zrzucanych przez cały czas piórek.

Wskazówki, których warto przestrzegać:

  • młode kanarki przez okres pierzenia przechodzą raczej szybko, okres ten natomiast lubi się stopniowo wydłużać wraz z ich wiekiem,
  • prawidłowy proces pierzenia kanarków trwa około 1 miesiąca, nie ma jednak co wpadać w panikę, jeśli przedłuży się o kilka dni.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria