Woliera - dom dla Twoich ptaków ozdobnych

Woliera jest pomieszczeniem z zabudową, która umożliwia hodowlę różnych rodzajów ptaków ozdobnych. Niezależnie od tego, jaki gatunek ptaków będziemy chcieli hodować, woliera jest niezbędnym elementem hodowli.

Woliera - budowa

Budowa woliery jest bardzo istotna i w porównaniu do samego kurnika bardziej skomplikowana. Powinna ona zapewnić swobodne przebywanie w niej jednego bądź kilku gatunków ptaków jednocześnie. Połączenie ich i utrzymywanie w jednym miejscu znacznie ułatwia hodowlę oraz przynosi większe sukcesy dla właściciela hodowli.

Woliera do ptaków

Wygląd i kształt woliery jest uzależniony od preferencji właściciela hodowli oraz od gatunku ptaków, które mają w niej przebywać. Jeżeli w klatce mają przebywać piękne ptaki, takie jak pawie, to woliera powinna być ładna, gustowna i dobrze ustawiona. Aby dodatkowo wpłynąć na estetykę woliery można wykorzystać rośliny do aranżacji jej wnętrza. Wykorzystanie do tego kilku drzewek lub krzewów korzystnie zmieni wygląd woliery oraz nie będą one stanowiły żadnej przeszkody dla ptaków. Natomiast jeżeli mamy zamiar hodować ptaki egzotyczne, które mają przynieść nam korzyści finansowe ważna będzie funkcjonalność woliery. W tym przypadku walory estetyczne nie mają większego znaczenia. Najczęściej jednak zdarza się, że właściciele hodowli łączą ładny wygląd z funkcjonalnością - takie połączenie sprawia, że hodowla jest w dobrej kondycji, a ptactwo jest utrzymywane w dobrych warunkach. Każdy pasjonat ptactwa doceni tak panujące warunki.

papuga w wolierze

Ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość życia ptactwa w wolierach jest jej rozmiar. Każdy gatunek ptaka wymaga innej minimalnej przestrzeni. Przed rozpoczęciem budowy woliery należy zapoznać się z panującymi standardami wymiarów wolier dla hodowanych przez nas ptaków.

Woliera ogrodowa, wewnętrzna

Istotne jest także prawidłowe ulokowanie woliery na posesji. Odpowiednie miejsce to takie, które będzie suche, a gleba będzie przepuszczalna - najlepsza jest gleba piaskowa, gdyż na niej najłatwiej utrzymać czystość. Preferuje się miejsca wolne od wiatrów, ludzi i dzikich zwierząt. Takie miejsce zapewni ptactwu spokój i prawidłowy rozwój, a zapobiegnie niepotrzebnym problemom. Lepiej, aby woliera znajdowała się na wyższych poziomach dostępnych na posesji niż na niższych. Dobrze jeżeli blisko woliery znajdują się drzewa i krzewy. Jej wnętrze mogą być wypełnione stałymi elementami, które zapewnią ciekawy wygląd - mogą to być pnie drzew lub ich gałęzie tworzące niebanalne konstrukcje. 

We wnętrzu woliery bardzo ważnym elementem jest sam kurnik, który zapewnia składanie jaj i ich wysiadywanie. Dostatecznie duże kurniki są praktyczne, gdy chcemy do nich wejść i podać pokarm ptakom oraz zebrać jaja. Zależnie od gatunku ptaka będziemy obserwować ich różne zachowania. Bażanty łowne nie są chętne do spędzania czasu w budki lęgowej czy kurnika, natomiast inaczej postępować będą bażanty złote, które z przyjemnością przebywają w specjalnie przygotowanych dla nich pomieszczeniach.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria