Zabawki dla Twojej Papużki w klatce

Półki w sklepach zoologicznych uginają się od zabawek dla ptaków. Trudno jest wybrać te właściwą, trzeba też pamiętać, że nie wszystkie ptaki lubią zabawę.

Zabawki dla papug

Papugi to niewątpliwie inteligentne zwierzęta. Większe papugi są mądrzejsze i łatwiej o nawiązanie kontaktu z nimi. „Intelektualnie” jest więc bardziej wymagająca, dlatego nie sposób łatwo zestawić parę lęgową czy zapewnić im rozrywkę na długie dni spędzane w klatce. Klatka, pokarm i woda to bowiem nie wszystko. Istotne jest także zadbanie o zdrowie psychiczne ptaka, dostarczając mu różnorodne i bezpieczne akcesoria do zabawy.

Gatunki, które lubią zabawki

Wśród domowych ptaków, bawią się właściwie wyłącznie papugi oraz krukowate. Są one inteligentne, a więc też posiadają wrodzoną ciekawość. Ulubione zabawy to podrzucanie przedmiotów i „miętoszenie” ich dziobami.

Papugi uwielbiają też huśtać się za pomocą uczepione dziobem o gałąź lub też na sznurku czy huśtawce. Lubią także się wspinać.

Drewniane zabawki dla papug

Wśród najpopularniejszych zabawek dla papug znajdziemy:

  • - lusterka,
  • - huśtawki,
  • - dzwoneczki, dźwięk ich uwielbiają papugi,
  • - bawełniane sznury do wspinania i innych zabaw,
  • - sznurki z nawleczonymi na nie kawałkami drewna.

Zabawki dla papug falistych

papuga zabawa

Faliste papużki to mądre ptaki, stąd powinny mieć dużo rozrywki i rozmaite formy spędzania czasu. Ich zapał warto wspierać wieloma zabawkami i sportowymi akcesoriami. Zapewni to Twojej papudze sprawność fizyczną i odpowiednie samopoczucie. Przykładowo, te inteligentne ptaszki wprost uwielbiają zabawę z kulkami. Dostępne są siateczkowe kulki, przeznaczone dla papug falistych, które sprawdzają się do gry w piłkę nożną, mogą być również przenoszone w dziobach ptaków. Piłki takie miewają również dzwoneczki w środku, wydając dźwięki podczas ich ruchu.  Bez wątpienia więc, papużki faliste uwielbiają wszelkie elementy, które wydają dźwięki podczas ich przenoszenia. Lubią także zabawę z papierem bądź tekturą. Do zabawy nadaje się więc makulatura czy rozmaite puste pudełka, na przykład po jajach czy płatkach śniadaniowych. Jest to idealne źródło zabawy do dziobania i rozrywania na kawałeczki. Co ciekawe, rolki po papierze kuchennym to niezwykle atrakcyjna zabawka dla papużek, gdyż pozwalają na użycie rozmaitej siły tych malutkich ptaków. Mogą one dziobać, ciągnąć czy popychać rolki, przez co doskonale się one bawią. Ze względu na farbę drukarską, lepiej unikać zabawek z rozmaitych gazet i czasopism.

Najpopularniejsze zabawki dla papug

 

Zabawki dla dużych papug

Duże papugi wymagają gry i aktywności sportowej, dzięki którym mogą się wspinać czy robić przysiady. Dobrze jest zamontować tyczki i gałązki o różnych grubościach czy fakturze, gdyż nie tylko pozwalają ona spiłowanie pazurków, ale także na ćwiczenie ich sprawności, koordynacji i zwiększanie siły ich mięśni. Ciekawa będzie też drabinka w klatce, pozwalająca im na bieganie w górą czy w dół. Duże papugi to prawdziwi akrobaci, dlatego liny konopne czy też woliery, pozwalają im na popis i wykonywanie trudnych sztuczek. Sprawdzą się też podwieszane huśtawki z bawełny, które mogą mieć drewniane siedzionka. Ptaki mogą się na nich przemieszczać lub też po prostu dowolnie spędzać na nich swój czas.
Należy również pamiętać, że duże ptaki powinny mieć zapewniony dostęp do codziennego, swobodnego lotu po pokoju. Jest to konieczne, aby mogły one ćwiczyć swoją sprawność latania i mięśni. Warto jednak zabezpieczać okna czy drzwi balkonowe, aby ptaki nie wyleciały z domu.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria