Jakie 3 kryteria powinna spełniać klatka dla papugi?

Duża, bezpieczna dla papugi, a jednocześnie dobrze prezentująca się i solidna. Chyba większość z nas domyśla się, jaka powinna być klatka dla skrzydlatego pupila. Gdy jednak przychodzi do zakupu, najczęściej nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście rozmiar klatki jest odpowiedni, bądź czy zastosowany materiał nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia papugi. Jakimi więc kryteriami się kierować w wyborze? Sprawdziliśmy rekomendacje specjalistów.

Klatka dla papugi musi być duża, czyli jaka?

Czyli posiadać takie wymiary, które zapewniają ptakowi maksimum swobody. Oczywiście dla dużych gatunków przeznaczona będzie duża klatka dla papug, z kolei dla mniejszych - odpowiednio mniejsza, choć nadal spora. Dla przykładu, na https://parrotplanet.pl/pl/c/Klatki/154 znaleźliśmy klatki dla wszystkich gatunków papug (faliste, nimfy, ary, kakadu, żako, amazonki) ze wskazaniem, że zawsze należy wybierać możliwie jak największą klatkę. Będzie to miało znaczenie zwłaszcza w przypadku osobników, które potrzebują więcej przestrzeni do latania. Papuga powinna czuć się w swoim lokum swobodnie, a tak będzie jedynie w przypadku, jeśli wymiary klatki będą przynajmniej 5 większe niż długość (wysokość) ptaka (chodzi nam tutaj o szerokość klatki).

Pamiętajmy, że wielkość klatki wpływa bezpośrednio na zdrowie ptaka, jego prawidłowy rozwój, ale i na jego kondycję psychiczną. 

Grubość prętów i ich rozstaw powinien gwarantować papudze swobodne przemieszczanie

Papugi chwytają pręty, co pozwala im m.in. rozwijać i wzmacniać mięśnie stóp. Jeśli pręty będą zbyt grube lub jeśli ich rozstaw nie będzie prawidłowy, uniemożliwi to codzienną "gimnastykę" naszego skrzydlatego ulubieńca. Klatki dedykowane konkretnym gatunkom (lub ze wskazaniem, czy są dla mniejszych, czy dla średnich i większych gatunków) uwzględniają takie właśnie parametry i przystosowane są do chwytania. Jeśli mamy w tym zakresie jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej dokonać zakupu w dobrym sklepie z wyposażeniem i akcesoriami dla papug, gdzie natrafimy na jednoznaczne podpowiedzi lub oznaczenia asortymentu.

Dla przykładu, duża klatka dla papug i przeznaczona dla większych gatunków może mieć rozstaw prętów wynoszący 20 mm i grubość prętów 4 mm.

Najlepszy wybór to klatka ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna i mosiądz to materiały w pełni bezpieczne dla ptaków. Istotne jednak, aby sprawdzić, czy klatka nie jest pokryta dodatkowa powłoką - ochronną, czy też dekoracyjną. To oczywiście nie stanowi żadnego problemu, pod warunkiem, że jest to powłoka dedykowana takiemu zastosowaniu, niezawierająca w swoim składzie metali ciężkich, w tym cynku, czy ołowiu.

Podobna uwaga dotyczyć będzie wyposażenia klatki. Upewnijmy się, że elementy z tworzywa sztucznego wykonane są z materiałów ograniczających ryzyko namnażania się bakterii. Dodatkowo, wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie klatki, które można bezpiecznie myć w zmywarce (miseczki na pokarm z możliwością mycia w zmywarce to także większa higiena).

Artykuł partnera

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria