Jak wybrać odpowiednią budkę lęgową dla ptaków?

Jesień oraz zima to szczególnie trudny okres dla ptaków. Mają one wówczas ze znalezieniem nie tylko pożywienia, ale również wody. Możemy im pomóc stawiając w naszym ogrodzie odpowiednie domki dla ptaków, w których będziemy regularnie uzupełniać wodę oraz jedzenie. Przed dokonaniem zakupu należy jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat domków dla ptaków. Warto bowiem pamiętać, że wybór nieodpowiedniej konstrukcji może nie tylko okazać się nieprzydatny dla naszych skrzydlatych przyjaciół, ale może wręcz stanowić dla nich zagrożenie. Obecnie na rynku możemy dosłownie przebierać w różnych modelach budek dla ptaków. Różnią się one między innymi wielkością, sposobem wykonania, materiałem z jakiego zostały zbudowane a także średnicą otworu wlotowego. Wiele z budek odznacza się naprawdę wymyślnym, fantazyjnym wyglądem, dzięki czemu może stanowić znakomite upiększenie ogrodu. Warto jednak mieć na uwadze, że ptaki to stworzenia z natury nieufne: z tego powodu, niecodzienny wygląd budki może sprawić, że po prostu będą się one obawiały do niej zawitać. Warto również pamiętać, że jedną z funkcji, jaką powinna spełniać dobra budka dla ptaków, jest ochrona tych czworonożnych przyjaciół przed drapieżnikami(na przykład kotami domowymi). Z tego powodu, domek dla ptaków powinien odznaczać się nie tylko określonym rozmiarem, ale również być zamontowany na odpowiedniej wysokości(nieosiągalnej dla drapieżników).

Budki lęgowe dla ptaków - budowa

Wśród materiałów, z jakich wykonuje się budki lęgowe dla ptaków, najczęściej spotyka się deski drewniane, drążone pnie, trocibeton a także płytki OSB.  Nie należy używać takich czynników, jak butelki, karnistry(częsty materiał dla ptasich budek "domowej roboty), metalu, kartonów, płyt pilśniowych a także większej części tworzyw sztucznych. Budki powinny zostać odpowiednio wygładzone z zewnątrz: dzięki temu zmniejszymy ryzyko skaleczenia się podczas montażu, naprawy lub konserwacji. Z kolei wewnątrz najczęściej stosuje się deskę nieheblowaną: jest ona bardziej korzystna dla ptaków, zwłaszcza młodych, ułatwiając im poruszanie się wewnątrz budki. Profesjonalna budka dla ptaków powinna cechować się odpowiednią odległością otworu wlotowego od dna: dzięki temu drapieżniki nie będą w stanie "dosięgnąć" piskląt lub złożonych wewnątrz budki jaj. Z kolei spadzisty dach budki jest okolicznością korzystną dla człowieka: znacząca ułatwia on konserwację mechanizmu. Warto pamiętać, że od takich czynników, jak rozmiar budki, jej kształt a także średnica otworu wlotowego w dużej mierze zależeć będzie to, jakie gatunki ptaków się w niej osiedlą.

Najpopularniejszy gniazda i lęgówki dla ptaków

 


Budki lęgowe dla ptaków - wymiary, średnica otworu
 

– 2,8–3,5 cm (2 cm od góry) – Budki o takim rozmiarze są najczęściej zasiedlane przez takie gatunki ptaków, jak  pleszka, wróbel, bogatka, modraszka, pełzacz leśny i ogrodowy, czubatka oraz sikorka uboga.

– 4,5–5,5 cm (3–4 cm od góry) – wróbel, szpak, mazurek, dudek, pleszka, kowalik, krętogłów, sóweczka oraz dzięcioł średni.

– 8,0–8,5 cm (6 cm od góry) – kraska, włochatka, kawka, dzięcioł czarny, pustułka, dzięcioł zielony oraz szpak.

– 11–15 cm (10 cm od góry) –  puszczyk, puszczyk uralski, szlachar, gągoł, uszatka.

budowa budki lęgowej


Budki lęgowe dla ptaków - typy
 

Do oznaczenia podstawowych rozmiarów budek dla ptaków używa się takich symboli, jak A, A1, B, D, E, P. Najmniejszym rozmiarem jest w tym wypadku A1: budka oznaczona takim symbolem ma średnicę otworu wlotowego 2,8 centymetra. Budka A to odpowiednio 3,3 centymetra, B- 4,5 centymetra. Budki typu E są przeznaczone dla większych gatunków ptaków, takich jak na przykład puszczyk lub sowa. Z kolei budki typu P to przeważnie konstrukcje o budowie półotwartej, które mogą być zasiedlane przez ptaki o rożnych rozmiarach.


Budki lęgowe dla ptaków - kiedy wieszać?
 

Najlepszym momentem dla montażu budki dla ptaków jest okres od końca lutego do połowy marca. To właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że domek dla ptaków zostanie zasiedlony przez ptaki wracające do kraju. W przypadku tych gatunków, które wracają najpóźniej, budki można budować nawet do połowy kwietnia. Wysokość, na jakiej należy zamontować budkę wynosi ok. 3,5 do 4 metra. Z jednej strony umożliwia to człowiekowi konserwację urządzenia przy użyciu zwykłej drabiny, z drugiej zaś stanowi poważne utrudnienie dla drapieżników. To, w jakiej odległości powinny znajdować się od siebie poszczególne konstrukcje, zależy przede wszystkim od zwyczajów danego gatunku ptaki, np. w przypadku muchołówki odległość ta powinna wynosić od 20 do 30 metrów. W przypadku ptaków o bardziej socjalnym usposobieniu(wróble, szpaki) odległości pomiędzy poszczególnymi budkami mogą być znacznie mniejsze. Lekkie pochylenie przedniej ścianki do przodu powoduje, że ptakom łatwiej jest wlecieć do środka budki, dzięki czemu jest ona przez nie chętniej zasiedlana. Dobrze jest również montować budki w miejscach ocienionych, możliwie jak najbardziej spokojnych oraz z otworem wlotowym skierowanym w kierunku wschodnim. Warto jest pamiętać również o odpowiedniej stabilizacji budki, tak aby nie chybotała się ona(może to odstraszać ptaki) a zwłaszcza żeby nie została zerwana przez wiatr.


Jak konserwować domy dla ptaków?
 

Generalnie budki dla ptaków należy konserwować raz na co najmniej dwa lata. Wyjątkiem są tutaj niektóre gatunki, takie jak na przykład mazurek. Warto również pamiętać, że jeżeli budka jest stale zamieszkiwana przez większą ilość ptaków, konieczna może być częstsza konserwacja. Sam proces konserwacji polega na usunięciu czynników pozostawionych przez ptaki, a więc przede wszystkim piór oraz odchodów. Najlepszym momentem dla konserwacji budki jest zakończenie okresu lęgowego, a więc późna jesień oraz zima. Regularna konserwacja budki jest konieczna nie tylko ze względu na ptaki: domek, który nie jest zasiedlony lub jest mocno zanieczyszczony może z czasem stać się siedzibą niechcianego towarzystwa, w tym przede wszystkim szerszeni.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria