Przewodnik po życiu i hodowli kanarków

Kanarki to jedne z najbardziej popularnych zwierzątek domowych – kupowane chętnie zarówno dla dzieci, jak i przez dorosłych dla samych siebie. Są miłe, atrakcyjnie się prezentują, a ponadto potrafią się bardzo przywiązać do człowieka. To bardzo towarzyskie stworzenia, które uwielbiają ludzi, choć oczywiście nie są do końca szczęśliwe, gdy żyją same. Dlatego warto kupić przynajmniej dwa! Jak dbać o kanarki? Oto krótki poradnik, w którym znajdują się najważniejsze informacje.

Kanarek - samiec, samica

Lepiej jest wybierać do swojej klatki przedstawicieli obu płci, albo dwie samiczki – samce oczywiście mogą ze sobą mieszkać (i to nawet kilka osobników), jednak potrzebują wówczas nieco większej przestrzeni. Zarówno samiczki, jak i samce wyglądają jednak identyczne, a rozpoznać można je głównie po śpiewie. Samce – chcąc przypodobać się samiczkom – wykształciły o wiele piękniejsze melodie, zatem ich śpiew jest po prostu ładniejszy. Zdrowy osobnik ma też jasne oczy, czysty dziób i kuperek, gładkie pióra oraz zachowuje się energicznie.

Kanarek w klatce

By kanarki czuły się możliwie najlepiej, trzeba zapewnić im odpowiednie miejsce do życia. Klatka powinna być możliwie przestronna bo – mimo że trzeba je często wypuszczać - to tam głównie będą spędzały czas. Potrzebna jest duża liczba żerdek i gałązek (nie zawsze ułożonych poziomo), na których ptaszki mogą siedzieć i ćwiczyć mięśnie na nóżkach. Warto umieścić klatki na wysokości oczu, żeby mogły obserwować to, co dzieje się w pomieszczeniu – nie będą się wówczas nudzić i poczują się bezpieczniej. Warto by miejsce było ciche i dobrze oświetlone, ciepłe i bez przeciągów. Lepiej unikać hodowania ich w kuchni, z uwagi na zmiany temperatur wynikłe z gotowania, które wpływają na kanarka. Trzeba również umieścić klatkę w odległości co najmniej 3 metrów od urządzeń elektrycznych, gdyż wyłapują one frekwencje niesłyszalne dla ludzi – mogłyby zatem źle się czuć w zbyt bliskiej odległości od komputera czy telewizji.

co je kanarek?

Warto wiedzieć, że kanarki to ptaki bardzo towarzyskie, które są w stanie bardzo zaprzyjaźnić się z ludźmi, jeśli tylko ma się do nich odpowiednie nastawienie. Przede wszystkim trzeba mieć do nich pozytywne podejście i – zaraz po zakupie – pozostawić im czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu. To ptaszek powinien pierwszy zainicjować kontakt z ludźmi – zrobi to, kiedy nieco się oswoi ze zmianą i poczuje bezpiecznie. To doskonałe zwierzęta również dla dzieci – opieka nad nimi pomoże nauczyć maluchy odpowiedzialności.

Kanarek – śpiew

Kanarki potrafią śpiewać bardzo pięknie, choć jeśli zależy nam na wyjątkowo urokliwych trelach, trzeba zakupić samce tego gatunku. Śpiew jest ich domeną, ponieważ pozwala znaleźć partnerkę, ale po zniesieniu jajek również u nich ustaje – wówczas bowiem zaczynają się skupiać na zdobywaniu pożywienia dla swojej rodziny. Istnieją rasy hodowlane kanarków, które zostały stworzone specjalnie dla uzyskania ich pięknego głosu – to między innymi rasa harceńska (śpiewająca w 4 tonacjach) czy kanarek belgijski malinoi (śpiewający w aż 17 tonacjach).

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria