Dobierz klatkę dedykowaną dla gatunku Twojej Papugi


Klatka stanowi dla papug zarówno dom, jak i miejsce zabaw, stołówkę i toaletę. Od jej jakości zależy więc (wielkości, kształtu czy wyposażenia) zależy komfort życia papugi. Jak więc wybrać odpowiednią klatkę dla papugi?

Klatka dla papugi 

Na rynku dostępne są coraz to wymyślniejsze opcje klatek. Zakupić można zarówno modele klasyczne, jak i też bardziej urozmaicone, chociażby w kształcie walca, domku, dzielone, okrągłe czy wielopoziomowe. Wybór kształtu jest jednak kwestią indywidualnych preferencji.

Klatki, które mają prosty kształt są ergonomiczne, dzięki czemu miejsce w nich jest odpowiednio wykorzystywane przez papugę i może ona swobodnie latać po całej przestrzeni.

Klatki o oryginalnych kształtach stanowić mogą element o charakterze estetycznym. Warto jednak wówczas zakupić większy model, by zwiększyć papudze przestrzeń do latania.

Okrągłe lub walcowe klatki nie są polecane, gdyż zazwyczaj mają niewielkie wymiary. Są one bardzo kompaktowe, ciężko je urządzić, a brak prostych ścian utrudnia zawieszenie wyposażenia klatki.

Najpopularniejsze klatki dla papug

 

Jak duża powinna być klatka dla papugi?

Oczywiście wybór klatki powinien być uzasadniony gatunkiem papugi. Niewielka papużka falista ma inne potrzeby niż duża papuga ara. Warto jednak sięgać po możliwie największą klatkę, w zależności od tego, na co można sobie pozwolić. Pozwala to na swobodę ruchu i latania, a także możliwość siadania na różnych poziomach klatki. Powoduje to, że papuga ma po prostu bardzo komfortowe warunki do życia. Zbyt mała klatka nie tylko powoduje niemożność rozprostowania skrzydeł czy swobodnego latania, ale może być również przyczyną wielu schorzeń.

papuga w klatce

Najlepsze są klatki, które mają podobną szerokość u góry i na dole. Natomiast wysokość klatki ma już drugorzędne znaczenie, liczy się przede wszystkim jej długość. Im jest dłuższa, tym bardziej swobodnie papuga może latać po klatce, nie uszkadzając przy tym skrzydeł o pręty.

Klatka dla papugi falistej

Minimalnie klatka dla papugi falistej powinna mieć wymiary: 40-50 cm wysokości, a podstawa 60 x 35 cm. Im większa klatka, tym lepiej dla komfortu papugi, dlatego warto taką zakupić, gdy pozwala na to miejsce i budżet. W przypadku małej klatki, dobrze jest pozwalać każdego dnia polatać papudze na zewnątrz.

Klatka dla papugi nimfy

Wymiary klatki dla papugi nimfy minimalnie wynoszą: 120 cm długości, 60 cm szerokości oraz 80 cm wysokości. Taki rozmiar pozwala na swobodne poruszanie się papugi. Jednak gdy posiadamy miejsce, warto kupić model jeszcze większy. Z kolei papuga ara to ptak o dużych wymiarach i szerokich skrzydłach. Najlepiej jest wygospodarować jej osobne pomieszczenie i zrezygnować z klatki. Ewentualnie można zastosować wolierę pokojową lub zewnętrzną (oczywiście wyłącznie sezonowo). Do dyspozycji powinna mieć również stojak z żerdzią, na którym może siedzieć. 
Jaka klatka odpowiednia dla papugi koziej? Papugi kozie to wyjątkowo aktywne i spragnione ruchu ptaki. Z tego powodu dobrze jest postawić na dużą klatkę. Najlepsze wymiary to 150 cm długości, 100 cm szerokości oraz 100 cm wysokości.

Klatka dla dwóch papug – wbrew pozorom, klatka dla dwóch ptaków nie musi być dwa razy większa. Warto jednak doliczyć nieco centymetrów do wymiarów, które rekomendowane są dla danego gatunku papugi. Przykładowo, dla papugi falistej klatka powinna mieć 60 x 35 cm podstawy i 50 cm wysokości. Gdy w posiadaniu mamy dwie papużki faliste, dobrze jest wybrać klatkę o wymiarach: 80 x 45 cm podstawy przy 60 cm wysokości.

 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria