Pokarm dla papug – czy tylko z kartonika?

​Zwierzęta hodowane w domu, niezależnie od tego czy są to rybki, ptaki, gady czy ssaki karmione są głównie specjalnie przygotowanymi dla nich karmami, które można kupić w sklepie. Warto jednak pamiętać, że pokarm w kartoniku nie musi być jedynym jaki pupil spożywa każdego dnia.

Gotowe mieszanki dla papug

W sklepach dostępne są gotowe mieszanki ziaren dla ptaków. Wystarczy spojrzeć na opakowanie, aby wiedzieć dla jakiego gatunku ptaków została przygotowana konkretna mieszanka. Kupowanie gotowych do spożycia ziaren jest bardzo wygodne, ponieważ ma się pewność, że pupil w pokarmie będzie miał wszystko, co jest mu potrzebne do zdrowego życia. Gotowe mieszanki poza ziarnami mają w swoim składzie także suszone owoce i warzywa a także dodatek mikro i makroelementów oraz witamin.

Każda karma jest inna

Wybierając mieszankę dla swojego ptaka warto pamiętać, że każda jest nieco inna. Poszczególne karmy różnią się składem oraz proporcjami składników. Dlatego warto stosować je naprzemiennie i co pewien czas zmieniać, co nieco urozmaici dietę ptaka. Wybierając pokarm dla swojego pupila trzeba też zwrócić uwagę na to, czy konkretna karma przypadła mu do gustu. Może się bowiem okazać, że wybrana mieszanka nie smakuje papudze i wybiera z niej tylko nieliczne ziarnka lub nie je jej wcale.

Nie tylko karma z pudełka

Jeśli jesteś właścicielem papugi z pewnością wiesz, że powinna ona jeść nie tylko ziarna z kartonika. Aby była zdrowa i radosna powinna mieć także dostęp do tzw. karmy mokrej, czyli świeżych części roślin. Papugi bardzo chętnie sięgają po kłosy traw i zbóż, z których wydziobują nasiona. Można im podawać również kiełki, które zawierają ogromną ilość witamin i mikroelementów. Ptaki chętnie zjadają kawałki świeżych owoców oraz warzyw. Jednakże podając im taki pokarm musisz pamiętać, aby często go wymieniać i pilnować, by ptak nie zjadł zepsutych części roślin, które mogą mu zaszkodzić. O tym, jakie warzywa można podawać papugom, a jakich lepiej unikać przeczytasz w artykule https://fajnyzwierzak.pl/porady/co-jedza-papugi-przedstawiamy-menu-papug-domowych/

Mieszanki nie tylko ze sklepu

Karma podawana papugom najczęściej pochodzi ze sklepu zoologicznego. Musisz jednak wiedzieć, że Twoi podopieczni chętnie zjedzą także mieszanki zbożowe przygotowane przez Ciebie. Jeśli masz dostęp do wysokiej jakości zbóż, nasion i suszonych roślin możesz samodzielnie skomponować mieszankę dla papug. Zanim jednak zaczniesz próbować swoich sił w karmieniu ptaków swoimi autorskimi mieszankami, najpierw musisz zapoznać się dokładnie z listą produktów, które powinny się znaleźć w przygotowanej karmie. Możesz poszukać informacji na ten temat w specjalistycznych książkach lub skorzystać z podpowiedzi dotyczącej składu mieszanki, która znajduje się na pudełkach z gotowym pokarmem. Ponadto musisz pamiętać, aby wszystkie składniki mieszanki, którą przygotowujesz były najwyższej jakości. Ziarna muszą być dobrze wysuszone i przechowywane w suchych i przewiewnych miejscach, co uchroni je przed pleśnią. Przechowując je w domu musisz też zwrócić uwagę na to, aby nie zostały zaatakowane przez szkodniki takie jak np. mole spożywcze.

Jak widzisz gotowe karmy dla ptaków to bardzo wygodne i dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o zdrowe żywienie papug. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna ścieżka prowadząca do długiego życia Twoich podopiecznych. Jeśli chcesz możesz na własną rękę dbać o pokarm dla swoich pupili. Nic nie stoi na przeszkodzie do stworzenia autorskiej mieszanki przygotowanej specjalnie dla nich.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Fajny Zwierzak

Artykuł partnera

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria