Jak samodzielnie zbudować karmnik dla ptaków?

Patki bardzo często zimą mają ogromny problem ze znajdowaniem pożywienia. Dlatego w ogrodzie warto wybudować dla nich karmnik. Jak zatem należy się za to zabrać? Jak powinno wyglądać dokarmianie ptaków?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zima to trudny czas zarówno dla roślin, jak i dla zwierząt. Za sprawą niskiej temperatury oraz kiepskich warunków atmosferycznych rośliny zapadają w sen zimowy, a niektóre ptaki odlatują w cieplejsze rejony świata. Jednak niektóre gatunki pozostają w  Polsce, mimo że przetrwanie zimy jest dla nich sporym wyzwaniem. Bez schronienia i jedzenia nie doczekają kolejnego roku. Dlatego też warto pomyśleć o ich dokarmianiu. Aby było ono skuteczne, należy  je oczywiście w odpowiedni sposób prowadzić. Okazuje się, ze sypanie ziarna na ziemię czy parapet wcale dobrym pomysłem nie jest. Taki pokarm może szybko się zepsuć lub zostaje przysypany śniegiem i jest niewidoczny dla ptaków. Znacznie lepiej jest karmę dla ptaków rozsypać w przeznaczonym specjalnie do tego celu karmniku. Taki karmnik można gotowy zakupić już w sklepie. Jednak nietrudno go także przygotować samodzielnie w domu.

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Co trzeba przygotować do zrobienia karmnika dla ptaków?

  • dwie nieduże, drewniane, najlepiej prostokątne deseczki
  • cztery listewki o szerokości do 3 cm oraz długości równej podstawie karmnika dla ptaków
  • cztery kołka (dwa wyższe i dwa niższe np. o wysokości 20 i 15 cm)
  • gwoździe do łączenia poszczególnych elementów.
     

kak zrobić karmnik dla ptaków

W rogach jednej z deseczek, tej która ma być podstawą karmnika dla ptaków, należy zamontować w równych odległościach kołeczki (dwa dłuższe z przodu i dwa krótsze z tyłu), potem umieszcza się na nich druga deseczkę i za pomocą gwoździ łączy z przygotowanymi kołeczkami. Jeśli jednak nie masz czasu na zbudowanie karmnika własnoręcznie, zawsze możesz poczekać na bardziej odpowiednią chwilę, a tym czasem zakupić gotowy karmnik, który równie dobrze spełni swoją funkcję.

Najpopularniejsze karmniki dla ptaków

 

Jak samemu zrobić karmnik dla ptaków?

Następnie do podstawy karmnika dla ptaków należy przymocować boki z przygotowanych listewek. Dzięki temu ptaki będą mogły wygodnie na karmniku siadać, a pokarm nie będzie z niego spadać. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby gwoździe nigdzie nie wystawały. Mogą one bowiem zranić ptaki.

W taki sposób przygotowany karmnik skutecznie zabezpieczy pokarm dla ptaków przed śniegiem czy deszczem oraz zapobiegnie wypadaniu umieszczonego w nim ziarna. Aby ptaki nie były w niebezpieczeństwie ze strony drapieżników takich jak koty, karmnik dla nich należy umieścić w miejscu trudnodostępnym dla takich zwierząt. Doskonałym pomysłem jest przybicie karmnika do wbitej w ziemię, wysokiej i wykonanej na przykład z metalu rury.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria