Gołębie to jedne z najstarszych zwierząt hodowlanych. Okazuje się, że ich udomowienie miało miejsce pod koniec epoki kamienia łupanego w Fenicji. Tam ten ptak był symbolem bogini miłości, wojny i płodności Astarte. Z kolei na Cyprze budowano specjalne gołębniki dla świętych gołębi, a w Egipcie obrazy przedstawiające gołębie znajdowały się nawet w grobowcach faraonów.
Gołębie pocztowe - hodowla
Historia gołębi jest bardzo bogata i dość dobrze udokumentowana. W księgarniach czy bibliotekach można znaleźć niezliczoną liczę publikacji na ten temat. Jakie rodzaje gołębi się dzisiaj hoduje? Oczywiście od lat gołębie pocztowe, nieco rzadziej mięsne i ozdobne. To jednak gołębie pocztowe cieszą się największą popularnością. Dawniej były wykorzystywane do przekazywania informacji. Są bowiem bardzo szybkie, wytrzymałe i inteligentne. Co zatem należy zrobić aby hodować gołębie?
Dom dla gołębi
Przede wszystkim każdy hodowca musi zapewnić swoim gołębiom gołębnik, a więc dom. Może być to gołębnik ogrodowy, pawilonowy, strychowy bądź słupowy. W przypadku dużego ogrodu warto postawić na pawilon dla tych ptaków. Taki budynek musi mieć duże okna, aby zapewnić zwierzętom wentylację oraz dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego. Obok można postawić wolierę, a więc dużą klatkę z sitaki bądź szkła, aby ptaki mogły swobodnie latać.
Sam gołębnik trzeba codziennie czyścić z kurzu, piór i kału. Tylko wówczas gołębie są zdrowie i piękne Zimą zwierzęta należy podzielić w zależności od płci i umieścić je w osobnych pomieszczeniach. W pary łączy się je dopiero w okolicach marca. Umieszcza się wówczas dwa ptaki w przedziale kojarzeniowym. Na początku może dochodzić również do bójek między ptakami. Kiedy dojdzie do kopulacji, samica składa jaja i wysiaduje je na zmianę ze swoim partnerem.
Gołębie pocztowe - karma
Co jedzą gołębie? Wszelkiego rodzaju ziarno - słonecznik, soczewicę, rzepak, soję, fasolę, pszenicę, kukurydzę, owies czy żyto. Jednak dodatkowo ich pożywienie warto wzbogacić w białko, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy - marchewkę, szpinak i drożdże. Poza tym ptaki muszą mieć dostęp do świeżej i czystej wody, najlepiej podawanej w poidłach. Zimą trzeba ją podgrzewać do temperatury około 20-25 stopni Celsjusza. Ponadto gołębie potrzebują regularnej kąpieli, zwłaszcza po długim locie.
Gołębie pocztowe - obrączka
Każdy gołąb hodowlany powinien nosić obrączkę rodową z aluminium lub masy plastycznej. To w zasadzie jego dowód osobisty. Obrączkę zakłada się osobnikom w wieku 8-10 dni. Na obrączce znajduje się kraj pochodzenia gołębia, oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, rok wyklucia oraz numer ptaka. Podczas transportowania gołębia na pokaz czy konkurs warto umieścić go w specjalnym koszu transportowym.
Hodowca gołębi pocztowych
Jak zostać hodowcą najlepszych i zarazem najszybszych gołębi pocztowych? Można wypróbować specjalnej diety lub stosować różne witaminy dla ptaków, ale najważniejszy jest zawsze czas jaki się im poświęca.
Komentarze (0)