Hodowla i zasady żywieniowe ptaków ozdobnych

Ludzie lubią mieć w domu towarzyszy – nie tylko ludzkich. Z tego powodu często posiadamy psy, koty, chomiki czy papugi. Ptaki ozdobne są niezwykle ciekawym pupilem domowym – nie tylko ładnie się prezentują, ale są też niesamowicie towarzyskie. Warto wiedzieć, jak z nimi postępować – nie jest to trudne, jednak wymaga posiadania pewnych informacji!

Ptaki hodowlane w domu

Ptaki hodowlane potrzebują towarzystwa – i to zarówno ludzkiego, jak i innych ptaków. Z jednej strony warto zatem do nich mówić i często się z nimi bawić, ponieważ wówczas szybko między nimi a właścicielem narodzi się więź. Ptaki po prostu mu zaufają. Z drugiej jednak strony nie mogą być samotne – pełnię zadowolenia z życia, mimo niewiarygodnie komfortowych warunków, mogą zyskać dopiero żyjąc z drugim przedstawicielem tego samego gatunku. Nie ma to jednocześnie żadnego wpływu na ich porozumienie z człowiekiem – nić zaufania rodzi się zawsze w podobny sposób.

Ptaki egzotyczne hodowlane

Hodowanie w domu ptaka egzotycznego jest z pewnością ciekawym doświadczeniem. Wymaga jednak posiadania specjalistycznej wiedzy, żeby zapewnić mu komfortowe warunki. Przede wszystkim nie wolno zapomnieć, że ptaki muszą mieć w klatce dostęp do kamienia mineralnego oraz naturalnych, grubych gałązek. To ważne, gdyż muszą w jakiś sposób pielęgnować swój dziób – ścierać go. Pozwala to zachować zdrowie. Gałązki służą również ścieraniu pazurków. Jeśli jednak mimo tego dojdzie do ich przerośnięcia, należy pomóc pupilowi i je skrócić. Ale nie samodzielnie, lecz u specjalisty – weterynarza czy w sklepie dla hodowców.

Kolejna sprawa to dbałość o pióra. Ptaki puszą się kilka razy dziennie i uwielbiają kąpiele, które zwykle odbywają nawet bez pomocy człowieka (trzeba im tylko dać taką możliwość). W okresie zmiany piór potrzeba im także o wiele większej dawki witamin i minerałów. Oczywiście, bezapelacyjnie trzeba dbać o klatkę – miejsce życia zwierzęcia. Musi być regularnie czyszczona – przynajmniej raz w tygodniu dno klatki i to ciepłą wodą. Przynajmniej raz w miesiącu trzeba zaś czyścić całą klatkę i to również pod wodą. Nie używajmy żadnych silnych detergentów – dla ptaków nie byłoby to zdrowe!

pokarm dla ptaków hodowlanych

Żywienie ptaków ozdobnych hodowlanych

Ptaki ozdobne muszą nie tylko mieć odpowiednie warunki do życia, ale też być właściwie karmione. Warto pamiętać o takich czynnościach jak usuwanie codziennie starego pożywienia i uzupełniania miseczki o nowe. Oczywiście, każdego dnia trzeba też podawać ptakom świeżą wodę pitną, a dobrze by było karmić je również świeżymi owocami. W klatce muszą się również znaleźć specjalne kolby, które ptak może sobie systematycznie podskubywać i w ten sposób ćwiczyć swój dziób.

Warto też uświadomić sobie, że każdy ptak jest indywidualistą, zatem dopiero po pewnym czasie poznamy dokładnie jego nawyki, a on pozna nasze. To wspaniałe pupile dla każdego człowieka – wymagają dbałości, ale potrafią się odwdzięczyć ciekawymi melodiami. Kupując ptaki do swojego domu (najlepiej parkę, ponieważ po prostu lepiej się czują gdy nie są same), warto dać im dzień na zaaklimatyzowanie się i pozostawić je wówczas w spokoju. Następnie zaś warto przebywać z nimi jak najczęściej – kolejne dni spędzając na mówieniu do nich ciepłym głosem i dbaniu o nie. Skąd można wiedzieć, że ptaki już się zadomowiły? Zaczynają się czuć o wiele swobodniej – czyszczą sobie piórka, skupią ziarna itp. Około tydzień zajmuje im przyzwyczajenie się do środowiska. Po tygodniu warto przyzwyczajać je do bliskości człowieka – najlepiej podając pożywienie (na przykład kolbę kukurydzy), by kojarzyły go pozytywnie.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria