Popularne Ptaki Egzotyczne - kompendium wiedzy

Większość ludzi uważa, że ptaki żyją dziko. Po krótkim zastanowieniu kilka osób mogłoby stwierdzić, że przecież w domu istnieje możliwość hodowli kanarków, czy papużek, jednak na tym wiedza niewtajemniczonego człowieka się kończy. Warto jednak wiedzieć, że ptaki to niesamowicie mądre i towarzyskie stworzenia, które bardzo przywiązują się do ludzi i ponadto mogą mówić. Są idealnymi przyjaciółmi dla osób starszych. W tym artykule przedstawione będą niektóre gatunki ptaków, które z powodzeniem można hodować w domu. Nie będzie natomiast poruszany temat gołębi, gdyż jest to szeroki i zupełnie odrębny temat do artykułu. 

Ptaki egzotyczne - nazwy

Najlepsza w hodowli jest tak zwana ,,drobna egzotyka'', czyli papużki nimfy, żako, kanarki, papugi faliste, słowiki chińskie oraz gołąbki egzotyczne. Zazwyczaj zaleca się zakup dwóch ptaków, aby jeden osobnik nie czuł się samotny. Wtedy może popaść w depresję. Traci on też ochotę do śpiewu. Ptaki mogą być trzymane w jednej klatce. Klatka to dobre rozwiązanie jedynie w przypadku osobników, które są oswojone. W wolierze ptaki czują się wolne zupełnie tak, jak w naturalnym środowisku. Może być ona rozłożona zarówno na dworze, jak i w domu. 

Ptaki egzotyczne - hodowla

Nie ma standardowych rozmiarów dostępnych wolier. Często wymaganiem jest jedynie to, żeby człowiek mieścił się w pozycji pionowej. Najmniejsze dostępne woliery mają rozmiar 2x2x2 m. Oczka woliery nie mogą być zbyt duże, aby ptak nie wydostał się z niej.  Kiedy jesteśmy posiadaczami dużego ogrodu, zainwestujmy w różne rodzaje wolier, czyli lotną, zamkniętą i zadaszoną. Część  zadaszona służy jako schron przed słońcem i deszczem oraz daje poczucie bezpieczeństwa. Wnętrze woliery możemy również dowolnie urządzić, stosując konary, ozdobne gałęzie, czy rośliny ozdobne. Należy jednak pamiętać o ich pielęgnacji i przycinaniu. Taka woliera może pełnić funkcję dekoracji domu. 

papuga

Ptaki egzotyczne

Ze względu na chłodne pory roku, ptaki powinny być trzymane w wolierach od kwietnia do października, jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne. Młode osobniki należy aklimatyzować i przyzwyczajać do panującego klimatu. W okresie zimy woliera powinna być ocieplona lub przeniesiona do domu. 


Ptaki egzotyczne - poradnik

Trzymając ptaki w środku woliery, należy zapamiętać o dbaniu o czystość oraz o naświetlaniu. Ptaki pragną światła, dlatego woliera powinna stać w nasłonecznionych miejscu. Aby ptaki miały piękne upierzenie, należy każdego dnia zmieniać pokarm i myć miseczki. Pokarm musi być dobrej jakości. Czystość jest ważna, aby nie zagnieździły się nigdzie bakterie. Woliery muszą być również niezwykle często czyszczone z ptasich odchodów. Pokarm musi być tak wymierzony, żeby starczył na cały dzień i nie zostały żadne resztki. Jeżeli chcemy zachować zdrowie i piękny wygląd naszych ptasich przyjaciół, powinniśmy dbać o podawanie witamin i dobrej jakości owoców. 


Podsumowanie

Hodowanie ptaków w rejonach Polski jest dosyć popularne. Hodowla ptaków ma bardzo wiele zalet niezależnie od tego, czy służy hodowli domowej, czy też takiej na szeroką skalę. Bez względu na to, czy zależy nam na hodowli kanarków, które będą służyły jako skrzydlaci przyjaciele naszych dzieci, czy też zakupimy parę bażantów po to, aby zdobiły ogród, radość i satysfakcja z ich hodowli będzie ogromna. Bez względu na gatunek i ilość ptaków pamiętajmy, że jest to olbrzymia odpowiedzialność za żywe istoty. Podchodźmy do hodowli odpowiedzialnie. Ptaki również czują i odbierają bodźce z otoczenia. 

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria