Odpowiednia karma dla Ciebie Ptaszku - czyli czym żywić Papugę?

Każdy właściciel papugi chciałby, aby towarzyszyła mu ona przez jak najdłuższy okres czasu. To czy nasz ptaszek będzie cieszył się zdrowiem oraz długim życiem, zależy przede wszystkim od tego czym będzie się żywił. Jeśli papuga będzie dostawała nieodpowiedni pokarm, może to prowadzić do jej otłuszczenia oraz do występowania u niej innego rodzaju dolegliwości. Warto zatem zastanowić się, czym powinniśmy karmić naszą papugę.

Czym żywią się papugi w naturze?

Zwierzęta żyjące na wolności instynktownie wiedzą, w jakie składniki wzbogacać swoją dietę. Ilość różnego typu roślin, jakie występują w naturze, sprawia, że mogą one bez większych przeszkód dobierać sobie pokarm nie tylko smaczny, ale również wartościowy. Jeśli jednak papuga żyje w domu, nie może samodzielnie decydować o tym co je. Dlatego też, na właściciela ptaka spada odpowiedzialność takiego dobierania poszczególnych elementów jego diety, by pokarm który spożywa był podobny do jego naturalnego pożywienia.

versele laga

Liczne skupiska papug występują chociażby w Afryce, Australii oraz Ameryce Południowej, gdzie różnorodność roślinności daje im ogromne możliwości dobrania wartościowego pożywienia. Papugi chętnie zjadają owoce, nasiona, orzechy, jak również pędy, paczki i kwiaty roślin. Nie odmawiają sobie również przyjemności posilania się roślinami uprawnymi, które zdobywają na plantacjach, polach oraz w sadach.

Karma dla Papugi Żako, Nimfy, Falistej

Dieta papug, które żyją w warunkach domowych, opiera się przede wszystkim na różnego rodzaju mieszankach ziaren. To jaką mieszankę należy wybrać, zależy głównie od wielkości papugi, czy jest to gatunek mały, taki jak papużki faliste, średnich rozmiarów, jak nimfa oraz rozeźla, czy też duże – na przykład kakadu oraz ara. Dzięki takiemu podziałowi, możliwe jest dobranie właściwych ziaren, choć ich żywienie ptaków ozdobnych nie musi się znacząco różnić.

czym karmić papugę?

Jaka karma dla Papugi?

Co ciekawe, istnieją również pokarmy, których skład zostaje opracowany na podstawie strefy geograficznej, w jakiej naturalnie występuje dany gatunek papugi. Dzięki temu można uzupełnić dietę naszego ptaka w dokładnie te składniki, którymi żywiłby się w naturalnych warunkach. Takie rozwiązanie jest z pewnością wyjątkowo korzystne dla papug, gdyż stanowi ważne urozmaicenie ich diety.

Czym karmić młodą Papugę?

Podczas wyboru karmy dla naszej papugi, należy także zwracać uwagę na to jakie rodzaje ziaren się w niej znalazły oraz jakie są ich proporcje. Małe i średnie papugi powinni być żywione przede wszystkim prosem oraz kanarem. Nie można natomiast podawać im zbyt dużej ilości roślin oleistych, gdyż tłuszcz może być przyczyną otyłości ptaków, które mają niewiele ruchu. Papugi szczególnie upodobały sobie słonecznik, dlatego choć jest wyjątkowo kaloryczny, używa się go w czasie szkolenia tych ptaków.

Oczywiście, pokarm dla papug to nie tylko ziarna, ale także inne składniki. Dobrze jeśli w karmie znajdą się chociażby takie dodatki jak suszone warzywa oraz owoce. Ważne w diecie tych ptaków są również orzechy.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria