Kanarek Gloster - opis rasy

Kanarek Gloster jest krzyżówką kilku różnych ras, a konkretnie są to: Norwich, Crested, border i kanarek harceński. Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż rasa miniaturowa, pierwszy raz została wystawiona w konkursie kanarków już w latach dwudziestych poprzedniego stulecia. Wystawa ta odbywała się w mieście Gloucestershire i właśnie stąd wzięła się nazwa kanarka Gloster. Niezwykłe cechy tej rasy sprawiły, że kanarek ten bardzo szybko stał się popularny w samej Anglii, ale także w innych krajach, w związku z czym ciągle pojawia się na wszelkiego typu konkursach czy wystawach.

Kanarek Gloster - opis 

Wyróżniamy dwie odmiany kanarka Gloster. Ptaki gładkogłowe, które nazywają się Gloster Consort, muszą posiadać szeroką i płaską głowę. Z kolei u drugiej odmiany, czyli u ptaków z koronką, ten właśnie element musi być perfekcyjnie okrągły i rozkładać się na wszystkie strony ze środka głowy. W koronce nie może być też jakichkolwiek łysych miejsc, a oczy oraz dziób powinny być spod niej widoczne.

Kanarek Gloster Consort

W przypadku kanarków Gloster z odmiany Consort, ich oczy z góry nie powinny być widoczne, ale przysłonięte długimi i szerokimi rzęsami.

Jeśli natomiast chodzi o budowę ciała kanarków Gloster, powinny one być nieco krępawe oraz zaokrąglone. Skrzydła w ich przypadku mają przylegać do ciała, a ogon trzymany w jednej linii z plecami, ma być krótki oraz wąski. Również upierzenie tych ptaków musi dobrze przylegać do ich ciała oraz powinno być gęste i delikatne. Gdy kanarek Gloster przyjmuje pozycję siedzącą, powinien być nachylony do żerdzi pod kątem 45.

odmiany kanarków

Kanarki Gloster, im są mniejsze tym dostają wyższe oceny, ale według zasady, wielkość ich ciała nie powinna przekraczać 12 cm. Ich nogi mają być krótkie i delikatne, a nogawki nie powinny wychodzić z piór pokrywowych na podbrzuszu. Niemal niewidoczne muszą być również łuski na skokach oraz palcach. Oczywiście, ptak musi być w dobrej kondycji fizycznej i posiadać czyste upierzenie.

Jeśli chodzi o ubarwienie piór, to może być ono różnorodne, ale pod żadnym pozorom nie może w nim występować pigment czerwony. Ptaki, które mają jasne ubarwienie powinny posiadać ciemne koronki, natomiast te o ciemnym ubarwieniu koronki jasne. Szeki mają mieć rysunek symetryczny.

Kanarek Gloster - hodowla

Kanarki Gloster rozmnaża się bardzo łatwo, jaja wysiadywane są przez samiczkę przez 14 dni, ale budową gniazda oraz opieką nad potomstwem zajmują się oboje partnerzy. W ciągu roku są one w stanie wyprowadzić cztery lęgi, ale ma to negatywny wpływ na ich kondycję w kolejnym roku. Jeśli chodzi o sposób pielęgnacji, karmę, akcesoria czy klatkę, hodowla kanarków Gloster nie różni się niczym od hodowli rasy kolorowej.

Kanarek Gloster -korona

Dobieranie par lęgowych opiera się na kilku zasadach. Jeden z partnerów musi posiadać upierzenie o intensywnej barwie, natomiast drugi - bladej. Oprócz tego, w parze musi być jeden ptak gładkogłowy, przy czym drugi może mieć koronkę. Jeśli hodujemy ptaki o dominującej barwie białej, jeden z osobników musi być biały, a drugi z nich ma być ubarwiony inaczej. Kanarek, który ma pełnić rolę reproduktora nie może mieć więcej niż 12 cm, powinien posiadać bogate upierzenie oraz być odpowiednio zbudowany.

Komentarze (0)

O serwisie

Jak odpowiednio wybrać swojego pierzastego przyjaciela? Przeczytaj nasz leksykon ptaków, który Ci w tym pomoże. Poznaj podstawowe zasady opieki nad poszczególnymi gatunkami ptaków, oraz zasady żywieniowe. 
 

Redakcja / Reklama

kontakt@exotic-birds.pl

Galeria